• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Ha spórolnak, ösztönzőt kapnak a patikák

Egészségpolitika Forrás: EGSZ-Weborvos

A patikai generikus programban a vények mintegy harmincöt százaléka vesz részt.

A Semmelweis Terv gyógyszerpolitikai fejezetének megvalósulását nem a kitűzött célok teljesíthetetlensége veszélyezteti, hanem a Széll Kálmán-terv keretrendszere, amely ma erősebb kormányzati prioritás, mint a Semmelweis-terv – olvasható az Egészségügyi Gazdasági Szemle Különszámában az 55. oldalon a Mi lesz veletek, patikák? című szakcikben, amelynek szerzői: dr. Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke, dr. Torma Árpád, a Magyar Gyógyszerészi Kamara közgazdasági szakértője és dr. Bodrogi József egészségügyi közgazdász, miniszteri biztos.

A Széll Kálmán Tervben 2012-re tervezett 83, majd a 2013-ra és 2014-re beütemezett 120-120 milliárdos támogatáscsökkentés a gyógyszertárak működési feltételeire drámai következményekkel járhat. A gyógyszertáraknak ugyanis számolniuk kell a támogatott gyógyszerek ár- és forgalomcsökkentéséből adódó árrés-csökkenéssel, a forgalmi struktúra változásával járó inmobil és lejáró készletek okozta veszteséggel, a készletleértékelődéssel, továbbá a gyártói és nagykereskedelmi kedvezmények csökkenésével.

Különböző becslések szerint a patikai ágazat 2012-ben az árrés-tömegének az előző évihez képest akár a 10 százalékát is elveszítheti, ami a patikapiacon az elmúlt években felgyülemlett feszültségeket is figyelembe véve beláthatatlan folyamatokat indíthat el, állítják a szerzők. Ezért a patikai ágazat számára nélkülözhetetlen fontosságú, hogy legyen lehetőség legalább a Széll Kálmán Tervhez kapcsolódóan kieső veszteségek kompenzálására. Ez ugyan nem elegendő az elmúlt években felgyülemlett problémák kezeléséhez, de arra alkalmas lehet, hogy az ágazat 2012-ben az alapvető gyógyszerellátási feladatait tisztességesen el tudja látni.

Mint a Weborvosban már beszámoltunk róla, a kompenzáció egyik eszköze a gyógyszertárak generikus programja, amelynek célja a gyógyszerár-támogatás visszafogását szolgáló generikus program hatékony végrehajtása. Miután a patikákban a generikus helyettesítés ellenérdekeltséget vált ki az árrés-csökkenés miatt, ennek feloldását célozza a patikai program, amelyre idén 2,7 milliárd forintot biztosít a költségvetés. Ebből azok a gyógyszertárak részesedhetnek, amelyeknél a 35 százalékot meghaladja a preferált termékekkel történő helyettesítés aránya – egész pontosan: azoknál a recepteknél kell több mint 35 százalékos eredmény elérni, amelyeknél az orvos helyettesíthető gyógyszert írt fel, és a patikusok a társadalombiztosítás által referencia gyógyszernek elismert, legkedvezőbb térítési díjú gyógyszert adják ki a betegnek.

Az ország mintegy 2500 patikája a gyógyszerészi kamara számításai szerint már eddig is átlagosan 32 százalékos eredményt ért el a fenti feltételekmek megfelelően, ezt kellene tehát idén még minimum három százalékkal megtoldani, hogy ösztönző forráshoz jussanak. Hogy mekkora „merítésből" van erre lehetőségük, erre vonatkozóan szintén a kamarai számításokat lehet figyelembe venni: az összes receptforgalom (darabban számolva) valamivel több, mint egyharmada vesz részt a generikus programban.

A gyógyszertárak utólag juthatnak hozzá az ösztönzőhöz, méghozzá negyedéves elszámolás szerint, így tehát először áprilisban.