• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Hálapénz: etikátlan és igazságtalan a MOK javaslata

Egészségpolitika 2020.01.16 Forrás: MTI
Hálapénz: etikátlan és igazságtalan a MOK javaslata

Cser Ágnes szerint méltatlan egy köztestülettől a beteg-orvos kapcsolat büntetőjogi megközelítése.

A Magyarországi Munkavállalók Szociális és Egészségügyi Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének (MSZ EDDSZ) elnöke csütörtökön - Horváth Ildikó egészségügyért felelős államtitkárral közösen tartott - budapesti sajtótájékoztatóján elmondta, "elkapkodott", "zavart keltő" a Magyar Orvosi Kamara hálapénz kapcsán tett nyilatkozata. Cser Ágnes szerint méltatlan egy köztestülettől a beteg-orvos kapcsolatnak ilyen módon való, büntetőjogi megközelítése.

Horváth Ildikó egészségügyért felelős államtitkár a sajtótájékoztatón közölte, a hálapénz adását és elfogadását döntően etikai kérdésnek tartják, és meglepődtek az orvosi kamara javaslatán, amely szerint büntetni kellene a paraszolvenciát, kriminalizálva azt.

Az államtitkár az egészségügyi béremelésekről és a folyamatban lévő, a reprezentatív szakszervezetekkel folytatott sztrájktárgyalások napokban tartott újabb fordulójáról azt mondta, ez az egyeztető folyamat hozott eredményeket, magas szakmai munkát tett lehetővé. A tárgyalások fontos részét képezik a humánerőforrás-intézkedések és az ágazat bérhelyzete. Jelezte, a Magyar Orvosi Kamara új vezetése által elkészített orvosibér-javaslatot még a reprezentatív szakszervezetek bérajánlásaival is egyeztetni kell, a tárgyalások csak ez után folytatódhatnak.

Cser Ágnes elmondta, üdvözlik a kormány azon döntését, hogy befogadta a 2004-ben született sztrájkköveteléseket. Az abban foglaltak szerint öt év alatt az uniós egészségügyi átlagkereset 75 százalékának elérését célozták meg. Hozzátette: erről a követelésről a korábbi négy "szoclibkormány" nem volt hajlandó érdemben tárgyalni, ami az orvosok és szakdolgozók elvándorlásához vezetett.

Az MSZ EDDSZ is a lépcsőzetes bérfelzárkóztatás mellett van - mondta -, hangsúlyozva ugyanakkor, hogy az orvosi és szakdolgozói bérfejlesztés arányaiban nem térhet el egymástól, mert az bérfeszültséghez vezet.

Cser Ágnes jelezte azt is, hogy rövid időn belül szeretnének megállapodni az orvosi bérfelzárkóztatásban, és fontos, hogy a 2020-as költségvetésben erre már legyen forrás. Szintén fontosnak nevezte az ágazatban dolgozó, de nem egészségügyi végzettségű műszaki-gazdasági területen dolgozók bérfelzárkóztatását; a tárgyalásokon ez is szóba került. Hangsúlyozta: várják az orvosi kamara bértábla-ajánlatát, mert eddig azt nem küldték el számukra, hogy érdemben meg tudják vitatni.