Új, önálló törvényt alkotnak jövőre az egészségügyi tevékenység speciális szabályozására.
Röpke másfél óra alatt „fenekére vertek" az egészségügyi salátatörvényhez benyújtott mintegy százhetven módosító indítványnak. Mindez Heintz Tamás javaslatának volt köszönhető: a fideszes honatya felvetésére „csomagban" vették számba a javaslatokat, nem darabonként, ahogy korábban szokás volt. Így nem volt macerea közel száz, a szaktárca által támogatott javaslat elfogadásával, időt csak az államtitkárság által nem támogatott módosítók megvitatására fordítottak. Azonban elég viccesen alakult a helyzet, ugyanis Páva Hanna helyettes államtitkárra esett az a hálátlan feladata, hogy a támogatott ajánlások számát – kérésre lassan! – felolvassa, így már-már agóniába fulladt a munka.
A következő fordulóban, vagyis az elutasított javaslatoknál idő kellett, mire felocsúdtak a képviselők, így a bizottsági úthenger jó néhány módosítójukon vita nélkül áthaladt. A többségi oldalról megnyugtatták a többieket, nem baj, ha a szakbizottságban nem tudtak kibontakozni, lesz még lehetőségük a parlament plenáris ülésén, illetve szerdán, az újabb bizottsági ülésen.
A vitatott módosítások egyikében Gyenes Géza alelnök felvetette a praxisjoggal rendelkező, de már nyugdíjas háziorvosok utólagos kártalanítását. Erre a visszamenőlegesség miatt nincs lehetőség, érvelt Páva Hanna, mondván, emiatt nem állná ki az alkotmányosság próbáját. Mint a Jobbik politikusa a bizottsági ülésen elmondta, több orvosnak van ilyen gondja, ugyanis praxisukat nem tudták eladni, mert az önkormányzat nem azt nevezte ki helyükre, akivel ők megállapodtak. Gyenes szerint megoldást kell keresni a problémájukra, hiszen a magántulajdonhoz kapcsolódó joguk sérült.
Mint minden alkalommal, most sem maradt ki az ügyelet elszámolásának kérdése. Páva Hanna jelezte, hogy az önkéntesen vállalt túlmunka (amiért magasabb díjazás jár az orvosnak, illetve beleszámít a szolgálati idejébe) meghatározása nincs összhangban a rendelkező törvényekben. A szakállamtitkárság nemcsak ezt a kérdést, de az egész ügyeleti elszámolási problémakört rendezni szeretné egy új jogszabályban, miután minden ágazatnak lehetősége van juttatásokat meghatározni a költségvetés erejéig. Mint megtudtuk, az új, önálló törvény az egészségügyi tevékenységre jellemző speciális szabályokat fogná össze, fél éven belül készülne el, s előkészítésébe bevonják a civil szervezeteket is.