Az eszközigényes beavatkozásnak egy országos centrumot kívánnak kialakítani.
Mint arról már hírt adtunk, ez év elején elkezdődött az a komplex, több területet érintő munkafolyamat, amelynek célja a jogszerű, biztonságos, átlátható, megfelelően finanszírozott, és szakmailag is megalapozott hazai transzplantációs tevékenység megteremtése és fenntarthatóságának biztosítása. Mindebben támaszkodnak az Állami Számvevőszék által, a szervtranszplantációról, a donációról és az alternatív kezelések ellenőrzéséről szóló jelentésében foglaltakra is. A munka része az Eurotransplant International Foundation szervezetével megkötendő előzetes együttműködési megállapodás kidolgozása.
Konkrét előrelépésről is beszámolt az államtitkárság: a minisztériumban megkezdődött a hazai transzplantációs tevékenységgel kapcsolatos joganyag szisztematikus áttekintése, valamint – az Országos Egészségbiztosítási Pénztár bevonásával – a transzplantációs tevékenység, a végstádiumú szervelégtelenségben szenvedő betegek elő- és utógondozása, továbbá a donorok ellátásának finanszírozásával kapcsolatos helyzetértékelés. Ezt követően a szakma képviselőinek bevonásával meghatározzák ezek költségvonzatát is.
Mindezzel párhuzamosan a tüdőtranszplantáció hazai lehetőségének megteremtése érdekében előzetes helyzetértékelést végez az szakállamtitkárság. Három hazai egészségügyi szolgáltatót kerestek meg, mivel ezeken a helyeken merült fel potenciálisan a mellkassebészeti komplex ellátás részeként a tüdőtranszplantáció elvégzésének lehetősége, de közülük csak egy lehet a hazai központ.
Az esélyes intézmények nevéről nem kaptunk tájékoztatást, ugyanakkor szakmai körökből származó információnk szerint az eszközigényes műtétekre jelenleg a Semmelweis Egyetem Szív- és Érsebészeti Klinikája, valamint a GOKI, vagyis az Országos Kardiológiai Intézet alkalmas.
A szaktárca által megkeresettek közül egyelőre csak két szolgáltató válasza már érkezett meg az államtitkárságra, ezek a válaszok tartalmazzák az előzetes és megközelítő költségbecsléseket is.
Tekintettel arra, hogy a harmadik szolgáltató visszajelzését még nem kapták meg, valamint azt is figyelembe véve, hogy ezek a költségbecslések további pontosítást igényelnek, a hazai tüdőtranszplantáció megalapozásának, valamint fenntartásának konkrét költségvonzatát csak később tudja megadni a szakállamtitkárság, amely ebben a kérdésben a szakma képviselőre kíván támaszkodni.
Mindeközben áttekintik a Bécsben végzett tüdőtranszplantációval kapcsolatos kifizetéseket az OEP közreműködésével. A beérkező adatok teljes körű feldolgozása után derülhet ki, hogy egy-egy műtét átlagosan mennyibe került, mennyit fizetett érte az OEP.
Kiemelt feladatnak tartják a transzplantációban, a szervadományozásban, valamint a végstádiumú szervelégtelenségben szenvedő betegek ellátásában érintett, az ezekhez kapcsolódó szakmai, civil szervezetekkel való folyamatos egyeztetést, illetve a megalapozatlan ellenérzések eloszlatása érdekében a lakosság minél szélesebb körét elérő felvilágosítást a témában.