• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Hétfőtől elrendeli a tömeges oltást az országos tisztifőorvos

Egészségpolitika 2021.04.23 Forrás: MTI
Hétfőtől elrendeli a tömeges oltást az országos tisztifőorvos

Senki ne tegyen olyat, hogy a háziorvosnál és a kórházi oltóponton is fenntart magának időpontot, mert így nem jut oltás valakinek, aki vár rá.

Az oltás további gyorsításáért a mai napon rendeli el hétfőtől a tömeges oltást az országos tisztifőorvos. Müller Cecília a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs online sajtótájékoztatóján azt mondta: a rendelkezés célja, hogy az oltópontokon és a háziorvosoknál is minél többen, minél gyorsabban megkaphassák az oltást. Ezt az teszi lehetővé, hogy sok vakcina érkezik az országba, első körben 600 ezer Sinopharm-oltóanyag, és az oltásra történő foglaláshoz a technikai lehetőségek is adottak - mondta a szakember.

A lakosság átoltottsága elérte a 35 százalékot, az EU-ban csak a máltai és a magyar lakosság átoltottsága 30 százalék feletti, az uniós átlag 20 százalék - tette hozzá Müller Cecília.

A járványügyi adatokról elmondta: az aktív fertőzöttek száma csökken, jelenleg 264 039, a gyógyultak 474 147-en vannak. Az elmúlt 24 órában 3427 embernél mutatták ki a kórokozót, 7177 beteget ápolnak kórházban, 844-en szorulnak lélegeztetésre.

Az országos tisztifőorvos felhívta a figyelmet arra, hogy a járványnak még nincs vége, az oltásokkal egyre többen szereznek védelmet, de a vírus jelen van, a brit mutáns rendkívül súlyosan megbetegítheti a szervezetet. Továbbra sem szabad elfeledkezni a járványügyi intézkedésekről, a védőmaszk használatára, a távolságtartásra és a kézfertőtlenítésre vonatkozó elírásokról. A tisztifőorvos az egyéni felelősség fontosságát is hangsúlyozta az újranyitással összefüggésben.

Müller Cecília a védőoltásokról szólva hangsúlyozta, az oltás önkéntes, de ahhoz, hogy visszatérhessünk a járvány előtti megszokott élethez, feltétlenül szükséges, hogy a lakosság nagy része védett legyen.

Bár egyik védőoltás sem nyújt 100 százalékos védettséget - mondta -, a szervezetben beinduló ellenanyag-termelés és a sejtes immunitás segíti a test gyors reakcióját a vírus ellen. Úgy fogalmazott: "Már egyetlen oltás után is adtunk magunknak esélyt arra, hogy enyhe formájú legyen a megbetegedés."

Az elölt vírust tartalmazó Sinopharm-vakcináról azt mondta: 18 év felettieknek és krónikus betegeknek is adható, azt várják tőle, hogy talán "elnyúltabb" védelmet biztosít és esetlegesen az újabb vírusmutánsokkal szemben is véd, az erre vonatkozó vizsgálatok folyamatosak.

Müller Cecília kitért arra: a gyártók figyelemmel kísérik, hogy vakcináik mennyi ideig lehetnek hatásosak, ez határozza meg az esetleges ismétlőoltások szükségességét.

Az országos tisztifőorvos arra kérte azokat, akik az első adagot már megkapták a Sinopharm-vakcinából, ne foglaljanak időpontot, mert a második adagjuk is biztosított a háziorvosnál.

Akik még nem foglaltak időpontot és nem kaptak meghívást a háziorvostól, foglaljanak, de a kettős foglalást el kell kerülni, hogy a védőoltáshoz más is hozzájusson - közölte. Kiemelte, a várandós kismamáknál a Sinopharm-vakcina nem alkalmazható, őket az oltópontokon Pfizer- és Moderna-oltóanyaggal oltják.

Azok se foglaljanak időpontot sem a Sinopharm-, sem más védőoltásra, akik jelenleg a koronavírus miatt betegek vagy fertőzöttek, illetve más betegségük miatt az állapotuk kizárja a védőoltás beadását - mondta.

Kijelentette: "minden Magyarországon alkalmazott vakcina hatásos és biztonságos, és ez így is marad, Magyarország olyan vakcinákat később sem szerez be, amelyek nem felelnek meg ezeknek a kritériumoknak".

Kérdésre válaszolva elmondta, hogy a 16-18 év közötti fiatalokat azért oltják Pfizer-vakcinával, mert ma az alkalmazott oltóanyagok közül kizárólag ennek alkalmazási előirata teszi lehetővé e korcsoport oltását.

Müller Cecília szavai szerint az oltópontokon "rendkívül jó ütemben" folyik a védőoltások beadása, "nincsenek torlódások, zsúfoltság, jó rendszer alakult ki Magyarországon", amiért köszönet illeti munkatársait, az oltópontokon dolgozókat.

A tisztifőorvos köszönetet mondott azoknak is, akik a vakcinákat beszerzik, az oltópontokra szállítják és azoknak is, akik bíznak az oltóanyagokban, továbbá a rendőröknek, akiknek jelentős érdemeik vannak a védelmi intézkedések betartatásában.

Oltáshoz készítik elő az orosz Szputnyik V koronavírus elleni vakcina második adagját a Szent János Kórház oltópontján 2021. április 23-án. MTI/Koszticsák Szilárd

György István: elindult az online időpontfoglaló rendszer
Az oltási program további ütemes folytatása érdekében péntektől megnyílt az online időpontfoglaló rendszer - közölte a Miniszerelnökség területi közigazgatásért felelős államtitkára a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs online sajtótájékoztatóján. György István, aki az országos oltási munkacsoport vezetője is, hozzátette: azután nyitotta meg az országos oltási munkacsoport az online időpontfoglaló rendszert, hogy az elmúlt két napban sikeresen tesztelték.

Mostantól minden, még nem beoltott, de regisztrációval rendelkező ember tud az interneten időpontot foglalni az oltásra.

Aktuálisan jövő hét hétfőre, keddre és szerdára, kifejezetten kórházi oltópontokon, Sinopharm-vakcinával történő oltásra lehet időpontot foglalni az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltató Tér lakossági portálján, az www.eeszt.gov.hu címen. Az időpontfoglalás elérhetősége és a tudnivalók a koronavirus.gov.hu oldalon is megtalálhatók.

Az államtitkár elmondta: az időpontfoglaló oldalon a regisztráltak egy-két perc alatt le tudják foglalni maguknak az oltás időpontját, a belépéshez csak a TAJ-számot és a születési dátumot kell megadni. A rendszerben ki lehet választani, mely napon, hány órakor, melyik település mely kórházi oltópontján szeretné valaki megkapni az oltást.

Az időpontfoglalásról visszaigazoló emailt és oltás előtti nap emlékeztető emailt küldenek, a foglalás visszaigazolása pedig kinyomtatható. György István felhívta a figyelmet arra, hogy mindenki csak egy foglalást tud végezni és a véglegesített foglalás már nem módosítható.

Kiemelte: az érvényesen regisztráltak - vagyis, akiknek a regisztrációkor megadott adatait már ellenőrizték - valamennyi kórházi oltópontra tudnak maguknak időpontot foglalni, de a helyszín kiválasztásakor ajánlott figyelembe venni, hogy egy hónap múlva a második oltást ugyanazon az oltóponton fogják beadni, amelyiken az elsőt.

Az államtitkár azt kérte, aki időpontot foglalt magának, az jelenjen is meg az oltáson. Hozzátette: akinek "közbejön valami" és nem tud elmenni, továbbra is jogosult az oltásra egy későbbi időpontban.

Szólt arról is, hogy a hétvégén egy nagyobb szállítmány, 600 ezer Sinopharm-vakcina érkezik, ennek felét a kórházi oltópontokon használják fel, a másik felét pedig a háziorvosok adják majd be. Hozzátette: előfordulhat, hogy a következő napokban a háziorvos is oltásra hívja a regisztráltakat, ezért azt kérte, aki már foglalt magának időpontot, az jelezze ezt a háziorvosnak, aki így fel tudja kínálni másnak is a vakcinát.

Kérte, senki ne tegyen olyat, hogy a háziorvosnál és a kórházi oltóponton is fenntart magának időpontot, mert ez oda vezethet, hogy nem jut oltás valakinek, aki vár rá. Bármennyire jól haladunk is, még mindig több mint 1,3 millió regisztrált vár oltásra - jegyezte meg.

György István szerint az időpontfoglaló rendszer hatalmas terhet vesz le a háziorvosok, asszisztensek és adminisztrátorok válláról, mert eddig az oltások beadása mellett a kórházi oltópontokra is nagyrészt ők irányították a praxisukhoz tartozó regisztráltakat.

A követhető héten nagyot tudunk lépni az átoltottságban, ami legyengíti a járványt és visszahozza a normális életünket - emelte ki. Hozzátette: az Európai Unióban továbbra is az egyik legsikeresebb oltási programot hajtja végre Magyarország.

Az államtitkár arra biztatott mindenkit, hogy regisztráljon és éljen az időpontfoglalás lehetőségével, valamint, hogy mérlegelje, érdemes-e a kockázatot vállalni, hogy későbbre halasztják az oltást. Minden Magyarországon engedélyezett és elérhető vakcina hatásos - szögezte le.

Az orosz Szputnyik V koronavírus elleni vakcina második adagja ampullákban a Szent János Kórház oltópontján 2021. április 23-án. MTI/Koszticsák Szilárd

Szombattól hatályba léphetnek az új rendelkezések
A védőoltásban már több mint 3,5 millióan részesül tek, így szombattól hatályba léphetnek az új rendelkezések - mondta a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs ügyeleti központjának vezetőhelyettese a pénteki online sajtótájékoztatón. Kiss Róbert hozzátette, hogy erről a belügyminiszter pénteken közigazgatási határozatot tesz közzé a Magyar Közlönyben.

A teraszok és kerthelyiségek reggel öt óra és este fél tíz között lehetnek nyitva, a vendégeknek ott nem kell maszkot viselniük, a vendéglátóhelyek belső területein viszont igen. Az üzemeltető és alkalmazottai viszont az üzlet teljes területén kötelesek maszkot hordani - ismertette.

Hangsúlyozta: hatályban maradnak a maszkviselési kötelezettségre, a rendezvényekre, szálláshelyekre, szabadidős létesítményekre, felsőoktatási intézményekre vonatkozó védelmi intézkedések, valamint a kijárási tilalom.

A vendéglátóhelyek teraszainak, kerthelyiségeinek esti zárása után mindenkinek vissza kell érnie a kijárási tilalom kezdetéig a lakóhelyre, tartózkodási helyre, szálláshelyre - mondta. Kiss Róbert ismertette: 42 182-en vannak hatósági házi karanténban, csütörtökön 4428 ilyen korlátozó intézkedést rendeltek el. A karanténban lévők közül 2789-en vállalták, hogy a rendőrség elektronikusan ellenőrizze, betartják-e a karanténszabályokat.

(Nyitókép: Beoltanak egy nőt a német-amerikai fejlesztésű Pfizer-BioNTech koronavírus elleni oltóanyag, a Comirnaty-vakcina első adagjával a veszprémi Csolnoky Ferenc Kórházban 2021. április 23-án. MTI/Vasvári Tamás)

Legolvasottabb cikkeink