A nehezen gyógyuló sebbel élő betegek gyógyulási esélyét tovább rontó rendeletmódosítás miatt tiltakozik a szövetség.
Döbbenten szembesült sz Orvostechnikai Szövetség (OSZ) azzal, hogy a Belügyminisztérium az elmúlt harminc év legalattomosabb gyakorlatát követve, közvetlenül karácsony előtt tette közzé a nehezen gyógyuló sebbel élő betegek gyógyulási esélyét tovább rontó rendeletmódosítását. Az OSZ azt kéri a Belügyminisztériumól és a kormánytól, hogy ha szent karácsony ünnepén csak ilyen meglepetéssel tud szolgálni több tízezer rászorulónak, akkor inkább tekintsen el az ajándékozástól, írja a szervezet a lapunkhoz eljuttatott közleményében.
A Magyar Közlöny december 20-i 132. számában jelent meg a belügyminiszter 57/2024. (XII. 20.) számú rendelete, amely a Habszivacsok, habok és a Kétrétegű habszivacs kötszerek havi felírható darabszámának 20-ról 15 darabra történő csökkentését tartalmazza.
Plusz „ajándékként” a sebkezelő szakma megkapta a fotódokumentációs kötelezettséget a Habszivacsok, habok esetében is. Azt a fotódokumentációs kötelezettséget, amelynek eredményeképpen a Kétrétegű habszivacs kötszerek felírt darabszáma egy év alatt kevesebb, mint a felére esett.
A rendeletmódosítás társadalmi vitája során az OSZ jelezte, hogy a darabszám csökkentését orvosi és kötszerellátói szakmai szempontból is súlyosan hibás elgondolásnak tartja. Különösen azért, mert az ellátandó rászorulók többsége különböző mélységű fekélyes sebbel kezelt beteg, akiknek sok esetben a jelenlegi havi 20 darab kötszer sem elegendő. A mennyiségi csökkentés az ő esetükben bizonyosan állapotromlását eredményez. A többi ellátottnál is valószínűsíthető a bekövetkező rosszabb színvonalú ellátás, hiszen a tervezett 15 darabos mennyiséggel csak minden második nap lehet elvégezni az erősen váladékozó seb átkötését.
Az OSZ a jövőben monitorozni fogja a nehezen gyógyuló sebbel élő rászorulók állapotromlását és az alsóvégtag-amputációk számának alakulását, mivel az amputációk leggyakoribb oka a nehezen gyógyuló sebek nem időben történő illetve nem megfelelő kezelése. Az OSZ ezekről az információkról rendszeresen tájékoztatni fogja a fogyatékosságügyi szervezeteket és a sajtónyilvánosságot.
A 2010 előtti kormányok háromféle módon sújtották a gyógyászatisegédeszköz-ellátást és a rászorulókat: darabszám-csökkentéssel, a támogatási mértékek csökkentésével és a felírási feltételek (indikáció) szigorításával. Sajnálatosnak tartjuk, hogy a szóban forgó rendeletmódosítás 2024-ben mindhárom eszközzel él, visszanyúlva egy sokat kritizált időszak szakmaiatlan, megszorító eszközeihez.
Mindeközben a szeptember 1-jei hatállyal kinevezett fogyatékosságügyi államtitkár kiemelt feladata a javaslattétel a gyógyászati segédeszköz ellátás fejlesztésére. Az OSZ számára úgy tűnik, hogy az új államtitkárnak gúzsba kötve kell táncolnia.