• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Hőség elleni védelmet kérnek a kormánytól

Egészségpolitika Forrás: MTI - ÖS

Az egyre gyakoribb hőség miatt tegyen lépéseket a kormány munkavállalók védelmében.

Az LMP arra kéri a kormányt, hogy az egyre gyakoribb hőség miatt tegyen lépéseket a munkavállalók védelmében. Fontos volna a korszerűtlen klímák cseréjének támogatása, valamint a berendezések helyes használatához a külső-belső hőmérsékletkülönbség maximumának meghatározása, ami a munkavállalók egészsége és környezetvédelmi szempontok miatt egyaránt szükséges - írta a párt parlamenti frakciója az Országos Sajtószolgálathoz ejutattatott közleményében.

A nyár során az LMP számos visszajelzést kapott a kánikulai időszakokban észlelt egészségvédelmi hiányosságokról: védőital hiányáról, túl magas munkahelyi hőmérsékletről, zárt terű munkahelyek túlhűtéséről. A munkavállalóknak sokszor nincs beleszólásuk abba, hogy hány fokra van beállítva a klímaberendezés, és a jogi szabályozás is hiányos e téren. Míg a zárt térben való munkavégzés maximális hőmérsékleti értékeit rendelet szabályozza, addig a külső és a belső tér közti hőmérsékletkülönbségről nincs szabályozás.

Kutatások alapján a külső és a belső terek közötti ideális hőmérsékletkülönbség 6-8 Celsius fok, de ezt sok munkahelyen nem veszik figyelembe, és túlhűtik a zárt tereket. Ez káros a helyiségben dolgozók egészségére: a klímák helytelen használatából fakadó magas külső-belső hőmérsékletkülönbség hősokknak teszi ki a szervezetet; a túlhűtés pedig számos megbetegedés okozója lehet, egy könnyebb náthától kezdve a súlyosabb, olykor szövődményekkel járó betegségekig.

A túlhűtés energiagazdálkodási szempontból is rossz. Minél inkább eltér a belső hőmérséklet a külsőtől, annál több energiát emészt fel az 1 Celsius fokkal való hűtés. Ráadásul a hűtés háromszor annyi energiát is igényelhet, mint a fűtés: azzal tehát, hogy pár fokkal feljebb állítjuk a klímaberendezést, nem csak a dolgozók egészségét óvjuk, hanem a környezetünket is.

Az LMP programja egyértelművé teszi, hogy a munkavállalói jogok védelme, a környezet védelme és a gazdasági szempontok összeegyeztethetőek, sőt egymást erősítő hatásúak: a zöldebb munkahely egészségesebb is egyben, mivel a rendelkezésre álló technológiák zöldebb használata élhetőbb környezetet és komoly megtakarítást jelent egyéni és közösségi szinten is.

Azt kérjük a kormánytól, hogy az energiahatékonyság növelése érdekében támogassa a korszerűtlen, nagy fogyasztású klímaberendezések cseréjét, és a szakértői véleményekkel egyetértésben a középületekre vonatkozóan rögzítse jogszabályban a külső és a belső hőmérséklet különbségének maximumát. A munkavállalók jogai közé tartozik a biztonságos és egészséges munkakörnyezetben végezhető munka, ezért az LMP szerint fontos az ide vonatkozó szabályok szükség szerinti szigorítása és a végrehajtás betartatása - áll a közleményben.