• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

HPV fertőzés: továbbadhatjuk, még ha nem is tudunk róla

Egészségmagazin 2018.08.15 Forrás: Fül-orr-gégeközpont
HPV fertőzés: továbbadhatjuk, még ha nem is tudunk róla

HPV 6-os és 11-es típusa esetén jellemzően karfiolszerű felszínű növedékek fordulnak elő a szájban.

Mivel a Humán Papilloma Vírus 16-os genotipusa felelős egyes szájüregi és gége rosszindulatú daganatos megbetegedésekért, ill. a 6-os és a 11-es genotípus egyes jóindulatú elváltozások kialakulásáért, ezért még panaszok nélkül, megelőzésképpen is fontos a fül-orr-gégészeten a rendszeres szűrővizsgálat! A különböző rizikócsoportokba tartozó személyeknél ez még nagyobb jelentőségű! - figyelmeztet dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, a Fül-orr-gégeközpont orvosa.

Milyen megjelenési formái vannak?

HPV-fertőzés  6-os és 11-es típusa esetén jellemzően karfiolszerű felszínű növedékek fordulnak elő. Ezek jellemzően fájdalommentesen, lassan növekednek. Megjelenhetnek a nyelv felszínén, a garatíveken, a mandulákról kinőve, a szájpadon, a gégeűrben, a hangszalagokon, tehát gyakorlatilag bárhol a nyálkahártya felszínén. azonban arra is figyelmeztet, hogy a fertőzés nem minden esetben okoz tüneteket, ezért a vírus úgy is továbbadható, úgy is terjedhet, ha mi magunk nem is tudunk a fertőzésről.

Kit veszélyeztet?

A rizikócsoportba elsősorban a fiatalok és a középkorúak tartoznak. A szájüregi HPV fertőzés legnagyobb kockázati tényezője az orális szex és a szexuális partnerek gyakori váltogatása. A kockázat szintén magasabb dohányzók és rendszeres alkoholfogyasztók körében és egyes kutatások arra is figyelmeztetnek, hogy a fertőzés úgy is tovább terjedhet, ha például a vírust hordozó személlyel közös poharat használunk. 

Hogyan lehet kimutatni?

A rizikócsoportba tartozó személyek számára panaszmentesség esetén is javasolt a rendszeres szűrővizsgálat. Ez a nőgyógyászatban már elfogadott dolog, hogy rákszűrésre kell időszakosan járni, de egyre terjed a férfi nemi szerv szűrése is és a garat-gége szűrővizsgálata is. A HPV mintavétel során az orvos egy eszközzel több helyről mintát vesz a szájüregből. Az apró kefés mintavétel minimális kellemetlenséggel jár. A mintát ezután laboratóriumba küldik tipizálásra, az eredmény maximum két hét alatt érkezik meg. Problémát jelent azonban, hogy a szájüregből sokkal nehezebb kimutatni ezt a vírust, mint pl. a nemi szervekről. Mivel a vírus intracellularisan, azaz sejten belül helyezkedik el, ezért vérből sem lehet kimutatni, mint pl. a HerpesVírus fertőzést. A negatív HPV szűrés eredmény így teljes biztonsággal nem zárja ki a fertőzés jelenlétét. Maga a gégészeti vizsgálat, a rákszűrés az elsődlegesen elvégzendő feladat - mondja dr. Fülöp Györgyi.

Mi történik, ha pozitív a teszt?

A HPV fertőzést az immunrendszer az esetek többségében egy-két év alatt legyőzi, bizonyos esetekben ennél tovább is fennállhat. Jelenleg nincs olyan kezelés, amely gyógyítja a HPV fertőzést. Effektív, látható, HPV fertőzésre utaló kép esetén a műtéti eltávolítás adhat jó eredményt. Ilyen esetben a szövettani vizsgálat sokszor igazolja a fertőzés jelenlétét.

Kapcsolódó hírek