2018-tól ötödével emelik a speciális ellátást igénylőknek szóló kapacitásokat, 25 százalékkal a szakemberek számát.
A következő két-három évben a szociális és gyermekvédelmi területen 400 milliárd forint áll rendelkezésre fejlesztésekre - mondta a szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár hétfőn Esztergomban egy nemzetközi konferencián.
Czibere Károly a magyar gyermekvédelmi törvény és a nevelőotthonok nemzetközi szövetsége (FICE) létrejöttének 20. évfordulója alkalmából rendezett tanácskozáson hozzátette: az összegből 90 milliárd forint szolgálja majd a hátrányos helyzetű gyermekek esélyteremtését, mert "a gyermekvédelem egyik fő feladata az életre szóló esély biztosítása".
Az államtitkár közölte, a kormány elkötelezett a gyermekvédelem megújítása mellett, ezért 2018-tól ötödével emelik a speciális ellátást igénylő gyermekek számára igénybe vehető kapacitásokat, valamint 25 százalékkal növelik a velük foglalkozó szakemberek számát.
Elmondta, a jövő évtől a másodfokú hatóságokon 16 százalékkal több gyámügyi ügyintéző alkalmazását tervezik, hogy az ellátottak ügyei gyorsabban megoldódjanak. A gyermekjogi képviselők számát 30 százalékkal növelik és 10 százalékkal emelik a gyermekvédelmi szakértői bizottságokban dolgozók számát.
Czibere Károly kiemelte, 2020-ra mindenütt megszűnnek a nagy létszámú gyermekotthonok, a kormány több pályázatot hirdetett a kiváltásukra. A családias lakásotthonok kialakítására kiírt pályázatok utolsó, hatmilliárd forintos forrást jelentő szakasza hamarosan lezárul.
Az államtitkár szólt arról is, hogy a hároméves korig igénybe vehető Biztos Kezdet Gyermekházak számát 112-ről a következő években 260-ra emelik, és a jövő évre jelentős bővítést terveznek a bölcsődei helyek számában.