• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Indul a Nemzeti Agykutatási Program

Egészségpolitika Forrás: MTI

Aláírták a tizenkétmilliárdos kormánytámogatást is magába foglaló megállapodást.

Tizenkétmilliárd forintos kormánytámogatással Nemzeti Agykutatási Program indul a felfedező kutatások, a megelőzés, az innováció, az orvosi ellátás hatékonyabbá válása, a gyógyszerfejlesztés, valamint a hazai tudományos eredmények ösztönzése érdekében.

Az erről szóló együttműködési megállapodást Orbán Viktor miniszterelnök, Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke és Freund Tamás, a Nemzeti Agykutatási Program elnöke, az MTA Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet igazgatója írta alá szerdán az Akadémia épületében.

Orbán Viktor miniszterelnök (k), Freund Tamás, a Nemzeti Agykutatási Program elnöke (b) és Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke aláírja a Nemzeti Agykutatási Programról szóló együttműködési megállapodást a Magyar Tudományos Akadémia felolvasótermében. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

"Magyarországon a világon elsőként indul egy ilyen jelentős nemzeti agykutatási program", amely a hazai agykutatás eredményeire alapozva egyedülálló eredményeket ígér - emelte ki Pálinkás József.

Freund Tamás kitért arra, hogy az agy betegségei civilizációnk súlyos társadalmi és gazdasági terhét jelentik, ám a megállapodással áttörés várható az agykutatás számos területén.

Az agykutatás lehet a "zászlóshajója" annak a célkitűzésnek, hogy Magyarország a termelési központ mellett kutatási innovációs térséggé is váljon Európában - mondta Orbán Viktor miniszterelnök az együttműködési megállapodás aláírási ünnepségén.

A kormányfő szerint az agykutatásban az ország megmutathatja tehetségét, a kutatók pedig társadalmilag, gazdaságilag fontos eredményeket érhetnek el, amelyek hasznosulhatnak majd például a magyar ipar egyik húzóágazatában, a gyógyszergyártásban.

Európa minden bizonnyal az agykutatás évtizede elé néz, Magyarországnak pedig minden oka megvan arra, hogy ebben fontos szerepet játsszon, ugyanis képes olyan eredmények elérésére, amelyek "a nagy pénzeket mozgató", nagy általános kutatásokat végző országoknak is értékesek lesznek - mondta Orbán Viktor.

Kiemelte azt is, hogy változtatni kell a magyar szellemtörténetnek azon a "fájdalmas toposzán", amely szerint a magyar kutatók, tudósok ötleteiből, felismeréseiből alig hasznosult valami Magyarországon, a magyar gazdaságban. A kormányfő reméli, hogy a 12 milliárd forintos kormánytámogatással induló Nemzeti Agykutatási Program olyan tudományszervezési projekt lesz, amelynek szellemi termékei itthon is hasznosulnak.

Sürgette egyúttal "okos embereink" kiáramlásának megállítását, mert - mint fogalmazott - "nem elszigetelődni akarunk a világtól", de a cél az, hogy ez egy "kétirányú utca" legyen.

Orbán Viktor egyúttal arra biztatta az agykutatási program vezetőit, hogy mivel "nincs a világtól elszigetelt világszínvonalú magyar tudomány", külföldi előadókat és kutatókat is vonjanak be munkájukba. "Magyarország teljes jogú tagként kapcsolódjon be a nemzetközi tudományosságba!" - hangsúlyozta.

A miniszterelnök beszédében arról is szólt: az elmúlt három-négy évben leginkább gazdasági kérdésekről szólt a politika, ugyanakkor az Európai Bizottság legfrissebb gazdasági előrejelzése - amely Magyarországot "messze az EU-s átlag fölé helyezte a legfontosabb gazdasági mutatók területén" - azt vetíti előre, hogy a válság elleni küzdelem mellett "beférkőznek" a politika világába olyan témák is, mint a tudomány, a kultúra.

A Nemzeti Agykutatási Program elnökének, Freund Tamásnak és csapatának "jó utazást kívánok a koponyák körül" - zárta szavait Orbán Viktor.