• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Jaj, a hamis étrendkiegészítőknek?

Egészségpolitika Forrás: Weborvos Szerző:

A megújult önálló intézménynek jogosítványai lesznek arra, hogy rendet tegyen az étrendkiegészítők piacán.

Hivatalosan öt napja álltak fel az egészségügy újjáalakult háttérintézményei. Volt olyan korábbi szervezet, amelynek megnövekedett a súlya és volt, amelyiket „fogyókúrára" fogtak. Ez utóbbiak közé tartozik az eddigi legnagyobb intézet, a GYEMSZI – március 1-től ÁEEK -, amelynek főigazgatója Ónodi-Szűcs Zoltán egy csütörtöki tájékoztatón azt mondta, bár „soványabbak" lettek, de így sokkal jobban tudnak majd koncentrálni a megmaradt kórházfenntartói feladatukra.

A tájékoztatón bemutatkozott még három másik megújult intézet. Így például az önálló szervezetként létrejött Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI), amely a korábbi Országos Gyógyszerészeti Intézet és az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet (OÉTI) összeolvadásával alakult meg, de hozzájuk kerültek a tiszti főgyógyszerészek is. Az OGYÉI főigazgatója, Pozsgay Csilla azt mondta, az új intézmény a teljes, körülbelül 600 milliárdos gyógyszerpiacot felügyelni fogja a gyártástól a patikai forgalomig. A főigazgató szerint az összevonással működésük a korábbinál hatékonyabb és rugalmasabb lesz, és ha egyelőre még a terület felmérése zajlik, reményei szerint év végéig megszületnek, és életbe lépnek azok a jogszabályok, amelyek alapján feláll és működni kezd a végleges struktúra.

Pozsgay Csilla hangsúlyozta, hogy az OÉTI-vel együtt hozzájuk került az étrendkiegészítők nyilvántartása, és ellenőrzése is. Mivel a korábbi intézettel szemben az OGYÉI-nak hatósági jogosítványai is lesznek, a főigazgató reméli, hogy sokkal hatékonyabban tudják majd ezeket a feladatokat ellátni. Ez a több mint 30 milliárdos terület ugyanis egyelőre alig kontrollált, mivel az OÉTI-nek alapvetően csak ahhoz volt joga, hogy nyilvántartásba vegye az étrendkiegészítőket. Az új szervezet viszont legalább annyit el szeretne érni, hogy a regisztráció után ne azonnal kerüljenek ki a polcokra ezek a készítmények, hanem legalább 30 nap legyen a megfontolásra. Kérdésre válaszolva hozzátette: ha majd a jogszabályok lehetővé teszik, szeretnék megbírságolni azokat, akik főleg az interneten olyan étrendkiegészítőket terjesztenek, amelyek hatása köszönőviszonyban sincsenek az ígértekkel.

A már csaknem 3 éve létrejött Országos Betegjogi, Ellátottjogi, Gyermekjogi és Dokumentációs Központ (OBDK) nem kapott új nevet, viszont plusz feladatként a GYEMSZI-től a minőségügyi szakfőorvosi rendszer működtetését vették át március 1-től.
Novák Krisztina főigazgató arról beszélt, hogy továbbra is a betegjogok hatékony védelme a fő feladatuk, amelynek érdekében már sikerült kiépíteniük országosan a betegjogi képviselők hálózatát. Hangsúlyozta az új feladat miatt nem alakítják át a kiépített struktúrát, a minőségügyi szakfőorvosi rendszert beépítik a jelenlegibe.

Paphalmi Rita, a korábbi orvosokat és szakdolgozókat nyilvántartó központ, az Egészségügyi Engedélyezési és Közigazgatási Hivatal (EEKH) helyén létrejövő új intézmény, az Egészségügyi Nyilvántartási és Képzési Központ (ENKK) régi-új főigazgatója elmondta, a korábbi feladatok mellé számos képzési és továbbképzési feladatot kaptak. Hangsúlyozta korábban, de jelenleg is, olyan emberi erőforrásokkal kapcsolatos adatokat is gyűjtenek, például mostanában a bérekkel kapcsolatban, amely segítheti az ágazati döntéshozatalt.

Kérdésre válaszolva az ÁEEK főigazgatója leszögezte, kórházbezárások nem lesznek, funkciók, üzemméretek azonban változhatnak. Hangsúlyozta, a kórházstruktúra átalakítása kapcsán korábban az egyik gond volt, hogy a sokféle viszonyrendszer miatt heterogén elszámolási, gazdasági rendszereket alakítottak ki az intézmények. A GYEMSZI illetve az ÁEEK arra törekedett és törekszik, hogy az azonos módon történjenek a kórházi elszámolások, mert így összemérhetővé válnak a teljesítmények. A már említett emberi erőforrással kapcsolatos adatgyűjtések is arra jók, hogy tisztuljon a kép. „Mert bevallom, nem teljesen láttunk tisztán. Ez a folyamat arra jó, hogy végül megalapozott döntéseket hozhassunk" – tette hozzá a főigazgató.