A háziorvosi szolgálatok fejlesztésével a helyben elvégezhető vizsgálatok száma növekedhet, így a diagnózis felállításának ideje csökken.
Jelentős eszközberuházás zárult le uniós forrásból az alapellátásban; az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program keretében 22 milliárd forintot fordíthatott a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) a háziorvosi és házi gyermekorvosi praxisok eszközellátásának javítására.
A hatóság az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményében azt írta, az "Alapellátás fejlesztése a háziorvosi és házi gyermekorvosi szolgálatok kapuőri funkciójának megerősítésére" elnevezésű projekt célja az ország kevésbé fejlett régióiban az alapellátási szolgálatok eszköztámogatása volt.
A fejlesztéssel a keringési, szív- és érrendszeri, illetve a daganatos megbetegedések hatékonyabb felismerése, a diagnosztika erősítése, a lakosság jobb hozzáférése az egészségügyi szolgáltatásokhoz, valamint az egészségügyi rendszer költséghatékonyabb működése valósult meg - tették hozzá. A vissza nem térítendő támogatásból az alapellátók a többi között labordiagnosztikai, kardiológiai és légzésdiagnosztikai vizsgálatok elvégzéséhez szükséges eszközöket, vérnyomás és véroxigén mérésére, a vérkeringés monitorozására, a testsúly és testösszetétel analizálására alkalmas berendezéseket, illetve különböző ultrahang- és EKG-készülékeket, defibrillátorokat kaptak.
A 2022 szeptemberében indított program - kevesebb, mint másfél éves működése során - kézzel fogható eredményeket ért el az alapellátás területén. "A háziorvosi szolgálatok eszközparkjának fejlesztésével a helyben elvégezhető vizsgálatok száma növekedhet, amelynek következtében a diagnózis felállításának ideje csökken és a szakellátás tehermentesítésére is sor kerül" - olvasható a közleményben.