A háziorvosi vállalkozások teljesítőképességük határán állnak a Kasszaorvosi Szervezet szerint.
Azonnali egyeztetést tart szükségesnek szakállamtitkársági szinten a háziorvosi praxisok finanszírozásának elodázhatatlan emeléséről a vállalkozó háziorvosokat tömörítő Kasszaorvosi Szervezet, tájékoztatta lapunkat dr. Borsi Éva elnök. A kezdeményezést az idei pénzügyi-finanszírozási változásokkal és a 2012-es év költségvetésének tervezetéből adódó negatív hatásokkal indokolta az elnök.
A szervezet ezért levélben fordult Szócska Miklós szakállamtitkárhoz és Beneda Attila kabinetfőnökhöz, öt pontban megfogalmazva az egyeztetés szükségességét.
Egyrészt a teljesítményarányos díj pont/forint értéke a 2010. január havi teljesítés óta (kivéve 2010. július, augusztus hónapot) tartósan nem haladja meg a 162 forintot, a 2011-es év teljesítései esetében pedig (az április hónapot kivéve) 160 forinton áll. Tehát nemhogy az inflációt nem követi, de még nominálisan is csökken, mutat rá az elnök a levélben.
Másrészt a 2011. január elsejétől életbe lépett, egyetlen 16 százalékos szja-kulcs a vállalkozások alkalmazottainál nettó bércsökkenést eredményezett, tekintettel arra, hogy az alkalmazottak korfája hasonló az orvosokéhoz, így adókedvezményt nem tudnak igénybe venni, bruttó fizetésük pedig nem éri el az átlagot. A munkaerő megtartása érdekében a nettó kereset változatlan szinten tartása pluszforrást igényel.
Továbbá a társasági adókulcs csökkenése a többségében veszteséges, vagy minimális nyereséget elkönyvelő vállalkozások esetén nem eredményezett számottevő kiadáscsökkenést.
A korábban bevezetett, majd áprilistól átalakított háziorvosi indikátorrendszerből érkező bevétel a megnövekedett bérköltségek és közüzemi díjak fedezetére sem elegendő. A második negyedévi teljesítések díjának szeptemberi utalásai éppen elegendőek voltak a szeptember 15-ig esedékes iparűzési adó előlegének rendezésére.
Az indikátorrendszer kapcsán dr. Borsi Éva megjegyzi: változatlanul az a véleményük, hogy a beteg érdekeltsége nélkül bevezetett jelenlegi összetételű indikátorok nem alkalmasak a háziorvosi szakmai munka mérésére, a rendelkezésre álló összeg pedig a definitív ellátás ösztönzésére.
Végül a 2012-es költségvetés várható változásai szerint az adójóváírás kivezetése újabb nettó keresetcsökkenést jelent annak kompenzációs igényével. Az áfa-kulcsok kétszázalékos emelése szintén újabb forrásokat von el az egészségügyi ellátástól. A cégautó adó is 40 %-kal nő, miközben a háziorvosok személygépkocsi használata csupán szokásjogon alapuló elvárás, fogalmaz az elnök, aki hozzáteszi: önkormányzati szerepvállalásról csak elvétve beszélhet a háziorvosi kar.
A Kasszaorvosi Szervezet úgy látja, hogy a háziorvosi vállalkozások teljesítőképességük határán állnak, már az egyéb tevékenységekből – ügyeleti szolgálat, üzemorvosi-, iskolaorvosi ellátás – származó jövedelmeik sem fedezik a praxis emelkedő működési költségeit. Éppen ezért szeretnék megismerni a kormány konkrét elképzeléseit a praxisok további működtethetősége érdekében az általuk kezdeményezett találkozón.