Szerinte a kormány helyesen ismerte fel, hogy minden területet nem lehet támogatni.
A héten avatják az Athéni Egyetem díszdoktorává Vizi E. Szilvesztert, a százhetven éves Tudományos Ismeretterjesztő Társulat (TIT) elnökét. Annak kapcsán, hogy az új kabinet mennyire ismerte fel, hogy a kutatás-fejlesztés kitörési lehetőség Magyaroszág számára, a Magyar Tudományos Akadémia előző vezetője elmondta, ma már az országok versenyképességi rangsorát nem pusztán a terület, a lakosságszám vagy a hadsereg fejlettsége alapján állítják össze, hanem sokkal inkább annak figyelembe vételével, hogy a világban megjelenő új termékeiben milyen mértékben található meg az adott nemzet hozzáadott, szellemi tőkéje.
Hazánk ilyen szempontból mindig jól szerepelt, fiatal kutatóinkat világszerte szívesen látják. Ami a kutatás-fejlesztésre költött pénzt illeti, az Európai Uniónak volt egy elképzelése arról, hogy mostanra a tagállamok nemzeti össztermékük három százalékát költik innovációra, azonban hazánk csak az egy százalékig jutott.
Az első Orbán-kormány idején a Széchenyi-terv nagyon helyesen azt is célozta, hogy a magyar ipar, a kis- és középvállalkozások társuljanak a tudományos intézetekkel, közösen pályázzanak. Vagyis a szellemi tőke, amely sokak szerint addigra elefántcsonttoronyba vonult, közelítsen a gazdaság világához.
Vizi E. Szilveszter a gazdasági elemzők szkeptikus előrejelzései ellenére optimista hazánk jövőjét illetően, mivel szerinte a kormány helyesen ismerte fel, hogy minden területet nem lehet támogatni, ezért kiemelten kezeli a gyógyszerkutatást vagy a nanotechnológiát, ezzel együtt fontos az olyan magyar multinacionális cégek, mint például a Richter hozzájárulása is az innovációhoz. Véleménye szerint a magyar felsőoktatás összességében még ma is kiváló minőségű, különösen a nemzetközi színvonalú orvosképzés. Rengeteg külföldi fiatal csak ezért jön Magyarországra.
Azonban el kell ismerni, a fizetések, különösen az egészségügyben, megalázóan alacsonyak. Az orvosok, nővérek úgy érzik, az állam nem becsüli meg a munkájukat. Ezért nem kerülhető meg, sőt hazánk létérdeke, hogy radikális javulás következzen be ezen a téren, különben szerinte elveszítjük a következő generációk képzéséért is felelős szakembereket.