• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Kormányrendelet a szakellátók minősítéséről

Egészségpolitika 2021.12.16 Forrás: Weborvos
Kormányrendelet a szakellátók minősítéséről

Minőségi indikátorokat határoznak meg, értékelik a vezetői teljesítményt is, bizottságot hoznak létre.

A Magyar Közlöny 229. számában kormányrendelet jelent meg – 706/2021. (XII. 15.) – a közfinanszírozott járó-, illetve fekvőbeteg-szakellátást nyújtó egészségügyi intézmények minősítési rendszeréről. Az új szabályozás szerinti szakmai minősítéseket első alkalommal 2023-ban fogják elvégezni.

A szakmai minőségértékelésben érintett egészségügyi intézmény fenntartója gondoskodik az  általa fenntartott egészségügyi intézmény szakmai minőségértékelésének elvégzéséről, ennek érdekében az egészségügyi szakmai tevékenységek tekintetében a minősítést végző szervezet honlapján közzétett minőségi indikátorokon alapuló minőségügyi rendszert működtet.

A munkáltatói jogkör gyakorlója a szakmai minőségértékelés eredményét figyelembe véve állapítja meg az egészségügyi intézmény vonatkozásában a magasabb vezetői illetményen kívüli juttatás mértékét.

A minőségi indikátorokat az egészségügyi intézmények fenntartóinak jóváhagyásával határozzák meg. A minősítést végző szervezet a minősítés tényéről és eredményéről egyeztet az intézménnyel.

A minősítést végző szervezet beszámolót készít az egészségügyi intézmények helyzetéről a  felülvizsgálat eredményeinek figyelembevételével, amelyet a tárgyévet követő év július 30-ig felterjeszt az egészségügyért felelős miniszter részére. A szövegesen elkészített beszámoló tartalmazza a fejlesztendő területeket, a hiányosságok okait, továbbá a javasolt intézkedéseket a problémák megoldására. Az egészségügyért felelős miniszter 30 napon belül dönt a beszámoló jóváhagyásáról. A minősítést végző szervezet felhívja az egészségügyi intézményeket a hiányosságok feltárására és az azokat megszüntető intézkedések megtételére.

A szakértői bizottság az egészségügyért felelős miniszter által kijelölt bizottság, amelynek tagjai az egészségügyi intézmények fenntartói, az  ágazati specifikációk miatt a  honvédelemért felelős miniszter által kijelölt személy, a  Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő, a  Nemzeti Népegészségügyi Központ, az Innovációs é s Technológiai Minisztérium, valamint a meghívott érdekképviseletek képviselői és meghívott szakértők. A szakértői bizottságban az egészségügyben működő érdekképviseletek képviselői – szakmai kamarák elnökei vagy az általuk delegált személyek – meghívottként vesznek részt.

A szakmai minőségértékelést az alábbiak szerint határozza meg a kormányrendelet: a  megelőzésnek és a  betegellátásnak a  szakmai szabályokkal, érvényben lévő szakmai irányelvekkel, eljárásokkal, ajánlásokkal, a  nemzetközi legjobb gyakorlattal való összevetése, értékelése, az  alkalmazott eljárások dokumentációs rendszere és az  adatszolgáltatás minőségi követelményeinek meghatározása és értékelése. Ennek része a vezetői minőségértékelés: az  egészségügyi intézmény működésével összefüggően a  vezetői teljesítmény mérése (ez utóbbi szempontjait jövő március végéig teszik közzé az intézmény fenntartója honlapján).

A rendelet 2022. január elsején lép hatályba.

Legolvasottabb cikkeink