• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Kötelező szűrővizsgálatok válsághelyzetben

Egészségpolitika Forrás: MTI

Törvénymódosítás: kötelező szűrővizsgálat lesz elrendelhető az menedékjogot kérőknek.

Az országos tisztifőorvos a menedékjogot kérők részére kötelezően elvégzendő szűrővizsgálatokat rendelhet el a jövőben a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet vagy az egészségügyi törvény szerinti egészségügyi válsághelyzet esetén - ismertette az egészségügyi törvény módosítását az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára kedden az Országgyűlésben.

Rétvári Bence expozéjában kiemelte: Magyarország közegészségügyi-járványügyi helyzete stabil, de nem lehet figyelmen kívül hagyni a migrációs nyomásból fakadó, nyilvánvalóan fokozódó járványügyi kockázatot. Ez a kockázat több tényezőből áll: nem ismerik, nem ismerhetik az országba érkező migránsok korábbi betegségeit, a megkapott védőoltásait, és az sem tudható pontosan, hogy az országban, ahonnan jöttek, milyen a közegészségügyi-járványügyi helyzet - mutatott rá.

Megjegyezte: az Országos Tisztifőorvosi Hivatal tájékoztatása szerint az idén eddig kevesebb mint 1400, szeptemberben pedig mindössze 230 menekültstátusért folyamodó ember vett részt szűrővizsgálaton a jogszabályban meghatározott betegségekkel összefüggésben. Ez még akkor is kockázatot jelent, ha az elvégzett vizsgálatok alapján a migránsok 95 százaléka egyik vizsgált betegségben sem szenved. A kötelező szűrővizsgálatok elrendelésének lehetősége lehetővé teszi a migránsok nagyobb arányú szűrését - tette hozzá.

Beszámolt arról is, hogy az ellátásukra eddig több mint 200 millió forintot fordítottak és több mint 27 ezer szűrővizsgálatot végeztek el.

Az államtitkár kitért arra, annak érdekében, hogy a szűrővizsgálatok minél magasabb arányban történjenek meg, felismerve ezáltal a fertőző betegségben szenvedőket, az elrendelt szűrővizsgálat elvégzése a menekültügyi hatóság által kijelölt helyen történne meg.

A törvényjavaslat rendelkezik arról is, ha az elismerést kérő az államhatárról szóló törvény szerinti tranzitzónában adja be kérelmét, akkor ott kell elvégezni a szűrővizsgálatot.

A kísérő nélküli kiskorúak és a várandósok esetében a szűrővizsgálatot soron kívül, más menedékjogot kérő személyt megelőzően kellene elvégezni annak érdekében, hogy védelmüket biztosítani lehessen - jelezte Rétvári Bence.

Rámutatott arra is: a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet elrendelésekor az egészségügyi válsághelyzetre vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni. Egészségügyi válsághelyzet akkor van, ha bármilyen okból olyan helyzet áll elő, amelynek következtében a helyi egészségügyi kapacitás nem elég az ellátási igények kielégítésére. Ilyenkor speciális egészségügyi szabályokat lehet bevezetni, mint például az átvezénylés, a megszokottól eltérő munkarend vagy az ellátási területek átalakítása, valamint az eszközök, gyógyszerek beszerzésének és pótlásának egyszerűbb eljárásrendje - jelezte.

Hozzátette: válsághelyzet idején a módosítással a válsághelyzet megoldásába bevonható egészségügyi intézmények köre kibővül, ezért szükséges rendelkezni az egészségbiztosítás által fedezett összegen felül esetlegesen felmerülő többletköltségek megtérítéséről.
A módosítással lehetőség nyílik az egészségügyi ellátóhelyek rendőri őrzésére is.

Fidesz: meg kell őrizni a járványügyi helyzet stabilitását
Bene Ildikó
, a Fidesz vezérszónoka szerint a migrációs nyomás indokolttá teszi a törvénymódosítást. Értékelése szerint a helyzetnek komoly járványügyi kockázata van, de a hatóságok megfelelően kezelik azt, Magyarországon stabil a közegészségügyi, járványügyi helyzet. A módosítás az egészségbiztonság színvonalának fenntartását szolgálja - hangoztatta a kormánypárti politikus, hozzátéve: el kell kerülni, hogy Magyarországon hosszú ideje nem ismert betegségek újból előkerüljenek. Bene Ildikó azt is fontosnak tartotta, hogy a szabályozás előmozdítja, hogy a bevándorlók szűrése a legnagyobb eséllyel megtörténjen.

MSZP: indokolt a szűrés
Tukacs István
, az MSZP vezérszónoka indokoltnak nevezte a migránsok szűrését és jelezte: pártja már júniusban kezdeményezte, hogy el kelljen azokat végezni. Komoly kormányzati hibának minősítette, hogy június végén is csak 737-en vettek részt szűrésen a több mint 66 ezer regisztráló közül, s a kormány szerinte nem lépett időben ez ellen. Felvetette azt is, hogy vajon lesz-e elég ereje az egészségügyben dolgozóknak a vizsgálatokra. Jelezte: az MSZP támogatja a módosítást.

KDNP: a cél a védelem
Szászfalvi László, a KDNP vezérszónoka fontosnak nevezte, hogy a bevándorlók megkapják a szükséges ellátást, az ország állampolgárait megvédjék a betegségektől és megakadályozzák a járványt. A jogszabály-módosítás biztosítja a védelmet azzal, hogy megteremti a tisztifőorvos által kötelezően elrendelhető szűréseket - értékelt.
A kormánypárti politikus szerint a jogszabály céljaként hivatkozott a közegészségügyi helyzet kézben tartására, és a szükséges szakmai és jogi keret megteremtésére a kialakult válság kezelése érdekében.

Jobbik: az eredmény legyen a belépés előfeltétele
Lukács László György, a Jobbik vezérszónoka szóvá tette, hogy a bevándorlók jelenleg nem kívánnak együttműködni és nem vesznek részt a szűréseken. Azt javasolta, hogy ne a vizsgálati részvételt igazoló papír, hanem a szűrés eredményének ismeretében lehessen csak továbbengedni az érintetteket.

Az ellenzéki politikus az 1400, vizsgálaton már átesett bevándorló kórképét ismertetve azt mondta: hasonló megoszlásban lehetnek ugyanezen betegségek azok körében is, akik szűrés nélkül továbbálltak. A jobbikos politikus emellett arról érdeklődött, hogy milyen költségekkel számol a kormány és honnan kíván forrásokat elkülöníteni.

LMP: nincs egészségügyi válsághelyzet
Ikotity István (LMP) arra mutatott rá, hogy az elvégzett 9700 szűrővizsgálat során kétszáz fertőzöttet találtak a migránsok körében, ami kevesebb, mint 3 százalékos arányt jelent. Úgy ítélte meg: a szám alacsony ahhoz, hogy egészségügyi válsághelyzetről lehessen beszélni. Megfelelő higiéniás körülmények biztosítását tartotta fontosnak a menekülteknek, mint mondta, ha ezt az állam nem képes biztosítani, akkor az uniótól kell segítséget kérni.

Reményét fejezte ki: a kormány nem azt akarja demonstrálni, hogy a menekültek egészségügyi kockázatot jelentenek, és mint mondta, azt is reméli, hogy a kabinet nem az elégtelen ellátás biztosításával idézné elő a válsághelyzetet. Bírálta, hogy a bevándorlási hivatal jövőre az ideinél kevesebb pénzből gazdálkodhat.

MSZP: már eddig is szűrni kellett volna a menekülteket
Gúr Nándor
(MSZP) helytelenítette, hogy a kormány fajsúlyos kérdéseket propagandaeszközként kezel. Megoldás szerinte hónapokkal ezelőtt létezett a problémára, a hatályos jogszabályok esetében is szűrni kellett volna a bevándorlókat, amire - mint emlékeztetett - pártja már a nyáron figyelmeztetett. Azzal kapcsolatban, hogy a migránsok mindössze 5 százaléka mutat hajlandóságot az egészségügyi szűrésre, kijelentette: a kormányzat még őket sem vizsgáltatta át. Ellentmondásosnak ítélte a kabinet hozzáállását, mert szerinte az egészségügyi szűrést végzők nem kapták meg a szükséges támogatást munkájukhoz.

Hangsúlyozta: a szűrésre áldozni kell, hogy ne kelljen valós problémák sokaságával szembenézni. Ha ehhez még uniós forrás is igénybe vehető, még inkább érdemes mindent megtenni az itt élők érdekében - szögezte le.

Józsa István (MSZP) hangsúlyozta, hogy együttműködés nélkül a kormánynak is sokkal kisebb esélye van a probléma megoldására, mint az EU-val együttműködve. A szocialisták azt szeretnék, ha a probléma nem a belpolitikai hadakozás színtere lenne, hanem azt, ha a kormány érdemben hozzá tudna járulni a kérdés kezeléséhez - jelentette ki.

Jobbik: miből finanszírozható a migránsok szűrése?
Z. Kárpát Dániel (
Jobbik) közölte: a szocialisták szerinte túlságosan megengedőek a migránsokkal. A bevándorlók szűréséről szólva azt a kérdést tette fel: "miből és honnan?" Mi lesz, ha több tízezer ember torlódik fel a határnál? Milyen módon akarják elejét venni annak a kockázatnak, amelyet a visszatoloncolt tízezrek jelentenek? - sorolta kérdéseit. Fontosnak ítélte a magyar emberek biztonságának szavatolását, előrevetítette ugyanakkor, hogy ehhez akár adóemelésre is szükség lehet. Megismételte: pártja egyetlen idegen letelepítésében sem lesz partner. Frakciótársa, Szilágyi György (Jobbik) azt kérdezte: az miért nem jelentett biztonsági kockázatot, amikor kisebb számban érkeztek migránsok? Szerinte, ha mindenkit megszűrnek, a betegeket pedig kezelik, abba beleroppan a magyar egészségügy.

Arra hívta fel a figyelmet: akinek jelenleg Magyarországon nincs társadalombiztosítása, mert például munkanélküli, fizetnie kell az egészségügyi ellátásért.

Rétvári: a kormánynak a magyar emberek érdeke az első
Miután Sneider Tamás levezető elnök a vitát lezárta, Rétvári Bence az elhangzottakra válaszolva azt mondta, a kormányzat azért terjesztette be a törvényjavaslatát, mert számukra mindig is a magyar emberek érdeke kell, hogy első legyen. Magyarország erején felül teljesített - hangsúlyozta, példaként említve: a hatóságok egy hónap alatt 2800-2900 gyermek-élelmiszercsomagot, cumisüveget százas, pelenkát pedig ezres nagyságrendben osztanak ki.

Magyarországnak egy szabályozatlan beáramlást kell kontrollálnia és a járványveszély megakadályozásának érdekében ennek a törvénynek az elfogadása is fontos - emelte ki. Közölte, hogy a hidegebb időszakra is felkészültek, a legfőbb problémaként viszont az együttműködés hiányát említette.