• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Kötelező védőoltás: mit mond a jog?

Lapszemle Forrás: origo.hu

A cselekmény akár öt év szabadságvesztéssel büntethető, mégsem hallani a bebörtönzött oltásellenes szülőkről.

A D.A.S. JogSzerviz szakértői szerint a védőoltások kapcsán időről-időre felmerülő viták ellenére nagyon kevés szó esik arról, hogy a kötelező védőoltást elszabotáló szülők, illetve az ebben aktív, vagy passzív módon partnerül szegődő egészségügyi dolgozók milyen jogi felelősségre vonásra számíthatnak - írta az origo.hu.

A kötelező jelleggel előírt védőoltás jogi szempontból egy igen érdekes képződmény. Egyfelől az alaptörvény (és korábban az alkotmány) minden ember számára biztosítja testi integritását, illetve az egészséges élethez való jogát. Ezen túl az egészségügyi törvény biztosítja az ellátás visszautasításának jogát is a beteg számára.

Mindezen egyéni szintű jogokkal szembeállítható a közösség joga a betegségek, fertőzések megelőzésére, terjedésének megakadályozására, és ennek érdekében az ellátás tűrésének kikényszerítésére vonatkozóan.

Mindkét érdeket és jogot elismeri és védi az alaptörvény. Ésszerű, orvostudományi alapokon nyugvó választás kérdése, hogy a közösséget védő szabályrendszer kikényszerítésének egyfajta jogi elsőbbsége legyen, javarészt éppen a közösséget alkotó egyének saját védelme érdekében. A helyzet megítélését tovább árnyalja, ha figyelembe vesszük a jogilag cselekvőképtelen gyermekek kiszolgáltatott helyzetét.

A jogalkotó és a jogalkalmazás (hatóságok, bíróságok, ügyészség) azon megfontolást tette magáévá, mely szerint számos - a gyermekpopulációt különösen veszélyeztető - epidemológiai veszélyhelyzet megelőzhető az időben beadott megfelelő védőoltások segítségével. Ennek megfelelően a védőoltás tudatos- vagy gondatlan elkerülése súlyosan törvénysértő magatartás vagy mulasztás.

A cselekmény akár öt év szabadságvesztéssel büntethető, ami egy igen komoly fenyegetettséget jelent. Ennek olvasásakor sokakban bizonyára felmerül a gondolat, hogy nem hallani a hírekben tömegesen bebörtönzött oltásellenes szülőkről. Ez így is van, aminek nemcsak az az oka, hogy kevés ügy kerül a büntetőbíróság elé, hanem az is, hogy a testi épség veszélyeztetésének jellegétől függően nem büntetőjogi, hanem szabálysértési eljárást kell lefolytatni...

Szabálysértés, bűncselekmény - a teljes cikkben