Államosítás, centralizáció, hiánygazdálkodás: a létező szocializmusra jellemző vonások a magyar egészségügyben.
Az államosítás hatékonyabb működést nem hozott, ellenben nőtt az intézmények adóssága. A centralizáció sikertelenségét mutatja a Gyemszi, mint giga-szervezet márciusi szétszervezése. A feltartóztathatatlan orvos elvándorlás, az adósság-hegyek pedig a gyógyítás minden területén hiánygazdálkodást eredményezett - áll a Szövetség az Egészségügyért szervezet közleményében.
Mint írják, a tervezett orvosszerződések – lemondás a külföldi munkavállalásról és a paraszolvenciáról – ellenében ígért sovány bérkiegészítés, az ígért orvosi életpálya modell bevezetése nélkül, egyértelműen a dolgozók röghöz kötését szolgálja. Ez pedig nem megszünteti, hanem ösztönzi az elvándorlást.
A lakosság-arányos megyei finanszírozás bevezetése az ott élő lakosság életkorának, szociális helyzetének, környezeti ártalmainak, stb. számításba vétele, az ott működő egészségügyi intézmények adottságainak, gyógyító képességének figyelembe vétele nélkül nemhogy nem eredményezi az adott személy és betegségének legmagasabb szintű ellátását, hanem bizonyos esetekben a gyógyulási esélyeket szünteti meg. Mindenki ott gyógyuljon, ahol lakik, nem pedig ott, ahol meggyógyítani képesek.
Az említett átszervezések sokba kerülnek és fölöslegesen pénzt vonnak el az amúgy is hiány-gazdálkodással küzdő magyar egészségügyi rendszerből - áll a Dr. Balaton Péter titkár által jegyzett közleményben.