A 645 praxisból 27 közel 15 éve, 69 több mint 10 éve, 187 pedig több mint 5 éve betöltetlen.
A háziorvosi praxisok tíz százaléka ma betöltetlen Magyarországon, a nyugdíjba vonuló orvosok helyett nincs utánpótlás. Hat járásban (Barcsi, Cigándi, Devecseri, Putnoki, Szikszói, Vásárosnaményi Járások) már minden második lakosnak nincs saját háziorvosa, tizenegy faluban pedig csak minden harmadik lakosra jut egy háziorvos. Somogyi és baranyai riportjában az átlátszó.hu megpróbált választ találni arra, miért üres egyre több rendelő.
Év elején jelent meg a GKI Gazdaságkutató Intézet elemzése, amely szerint 2022 januárjában a háziorvosi praxisok tíz százaléka betöltetlen volt Magyarországon. A 2022. január elsejei adatok szerint 508 településen összesen 645 betöltetlen háziorvosi praxis van. Ez a tavalyi adatokhoz képest a betöltetlen praxisok számában 6%-os, a települések esetében 11%-os növekedést jelent.
A 645 praxisból 27 közel 15 éve, 69 több mint 10 éve, 187 pedig több mint 5 éve betöltetlen.
A GKI elemzésében arra is rámutatott, hogy a népességfogyás ellenére nőtt az egy háziorvosra jutó lakosok száma. „Az üres praxisok helyettesítése miatt a helyettesített és az eredeti praxisban is romlik a betegek ellátása, mivel a háziorvosok túlterheltsége növekszik. Egy-egy betegre átlagosan maximum 12 perc jut” – olvasható az írásban.
A lap decemberben írta meg, hogy az ellátatlan háziorvosi praxisok száma évek óta drámaian emelkedik Magyarországon. Hat járásban (Barcsi, Cigándi, Devecseri, Putnoki, Szikszói, Vásárosnaményi Járások) már minden második lakosnak nincs saját háziorvosa. Tizenegy faluban pedig csak minden harmadik lakosra jut egy háziorvos.
A betöltetlen praxisok növekvő számának egyik oka, hogy a háziorvosok körében jelentős az elöregedés, azaz a nyugdíjba vonuló orvosok helyett nincs utánpótlás. A háziorvosok átlag életkora 60 év körüli.
A további okokról a teljes cikkben