• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Meddig jár a családi pótlék?

Egészségpolitika Forrás: Weborvos

A napokban százezer fiatal kezdi meg főiskolai, egyetemi tanulmányait, akik után már nem folyósítanak családi pótlékot. Vagy mégis?

Bár a hivatalok mindegyike olyan gyors lenne, mint tette ezt a kincstár, amely alig másfél-két héttel az érettségik befejezése után értesítette az érintett családokat: maturált gyermekeik után megszűnik a családi pótlék folyósítása. Ez ugyanis a középiskolásoknak addig jár, amíg le nem teszik záróvizsgáikat. A helyzet azonban mégsem ennyire egyszerű, legalábbis a több gyermeket nevelő családok esetében.

Egy példával illusztrálva: adott egy család, amelyik három gyermeket nevel, akik közül az egyik 11, a másik 13 éves, míg a legidősebb 20 évesen egyetemista. Ők már – elvileg! – két gyermekes családnak számítanak, hiszen a legnagyobb csemete után nem kapnak családi pótlékot. Ebben az esetben a két gyermek után – gyermekenként – 13.300 forint, összesen tehát 26.600 forintot kellene kézhez kapniuk. Ám járandóságuk ennél több, hiszen az nem változott meg, hogy három gyermek taníttatását kell finanszírozniuk. E gordiuszi csomót úgy oldották meg a törvényhozók, hogy a két kisebb gyermek után – gyermekenként – annyi forint jár havonta, mint a három gyermekes családoknál. Vagyis gyermekenként 16.000-16.000 forintot, összesen 32.000-et visz a postás havonta. (Három gyermek esetében ugyanis gyermekenként 16-16.000 forint a családi pótlék.)

Ugyanez a helyzet ott is, ahol az egyik gyermek már főiskolás, ám a másik még középiskolás. Ebben a helyzetben eredetileg már csak 12.200 forint járna, ám tekintettel a nappalin diákoskodó nagyobbikra, 13.300 forint a havi családi pótlék a kisebbik után. (Fenti példáinkban a teljes családban élő gyerekek után járó családi pótlékot vettük alapul. A gyermekeiket egyedül nevelő szülők családi pótléka valamivel magasabb, ám a fenti rendszer értelemszerűen rájuk is vonatkozik.)

Minél előbb igazolja a család a hallgatói jogviszony létrejöttét, magyarán azt, hogy a gyermeket felvették valamelyik főiskolára vagy egyetemre, annál korábban kezdik folyósítani a fenti példa alapján megemelt családi pótlékot a kisebbek után. Amennyiben az igazolást szeptemberben nyújtják be, úgy visszamenőlegesen július-augusztusra is jár az emelt összeg, ám ha ez októberre húzódik, akkor csak augusztustól illeti meg az emelt díj a családot.