A szív működését szinte minden gyógyszer befolyásolhatja, bármilyen panasz kezelésére is használjuk.
"Szeretnénk egyéb szakterületek orvosait figyelmeztetni: ne csak a páciens szemét, gyomrát vagy térdét kezeljék, hanem gondolják végig, hogy az általuk rendelt gyógyszernek milyen szívhatásai lehetnek" - mondta Frank Ruschitzka svájci professzor az Európai Szívgyógyász Társaság müncheni kongresszusán.
Az utóbbi években a média sokat foglalkozott olyan fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő készítményekkel, amelyek igen hatásosnak bizonyultak az idős emberek ízületi panaszainak csökkentésére. A szerek súlyos mellékhatásai miatt azonban veszélyes szívgyógyászati szövődmények jelentek meg és ezért ezeket a gyulladáscsökkentőket kivonták a forgalomból.
"Furcsa, hogy ezután nem foglalkoztunk azokkal a 40-50 éve forgalomban lévő fájdalomcsillapítókkal, amelyeket világszerte milliószám szednek az idős emberek" - jelentette ki a svájci kutató.
A tudományos kutatások szervezői hatalmas vizsgálatot indítottak el, melynek lényege az, hogy tanulmányozzák az évtizedek óta alkalmazott, főleg mozgásszervi betegségekben adott készítmények esetleges szívhatásait. Húszezernél több ízületi- és csontszervi beteg vesz részt a megfigyelésekben. A tapasztalatok szerint a korosodó emberek, akik szinte folyamatosan szedik az ízületi fájdalmaikat mérséklő tablettákat, négy-öt, koszorúérbetegség szempontjából fontos kockázati tényezővel is küszködnek.
Több, cukorbetegség ellen használt tablettának derült ki például szívelégtelenséget okozó mellékhatása. Az úgynevezett glitazonkészítményekkel kezelt cukorbetegek között a szívelégtelenség 72 százalékkal gyakrabban jelent meg, mint azoknak a cukorbajban szenvedőknek a csoportjában, akik ilyen gyógyszereket nem kaptak.
A gyógyszeripar is abban érdekelt, hogy új készítményeinek forgalomba hozatala előtt igyekezzen tisztázni az egészen más célra kifejlesztett szerek esetleges szívhatásait: jobb, ha ez ideje korán kiderül, mint ha a gyógyszert évek múlva kell mellékhatások miatt kivonni a forgalomból.