MOK: Az egészségügy helyzete 1000 milliárd Ft-ból teljes egészében orvosolható lenne.
"A jelentős béremelést követően a szakorvosi órabér nettó 1800 – 2300, a szakdolgozói nettó 750 – 1050 Ft között alakul életkortól függően. A megígért bérfelzárkóztatási folyamat megtorpant. A következő év költségvetése erre forrást nem mutat. A támogatási programok dacára soha annyi betöltetlen háziorvosi – fogorvosi praxis nem volt korábban, mint jelenleg. Az alapellátó orvosok átlag életkora tovább nőtt. A személyi és tárgyi minimumfeltételek a legtöbb helyen nem teljesülnek és a jelen körülmények között nem is teljesíthetők. A szakorvosok, szakdolgozók létszáma elégtelen!" Többek között ezen tények felsorolása áll abban a nyilatkozatban, melyet ma délelőtt fogadott el a Magyar Orvosi Kamara Országos Küldöttgyűlése Budapesten.
Mint írták, "az elmúlt évtized során a MOK kért, követelt, könyörgött fenyegetett, sajnálkozott az egészségügy helyzetét illetően. Már 2015-ben jeleztük, nem vállalható orvosi felelősség a kialakult helyzetben. Utóbb Deklarációt tettünk közzé, majd tudományos hátteréül könyvet jelentettünk meg. Idén tavasszal pedig a MOK TESZT 6 pontos feltételrendszerét, mellyel nyilatkozataiban valamennyi döntéshozó egyetértett. Ezért jelenleg kizárólag a puszta tények és következményeik közlésére szorítkozunk.
A fentieken túl a tényekhez tartozik, hogy
- "Az intézményi adósságállomány évről-évre újra termelődik, jelenleg ismét 50 milliárd feletti.
- A lejárt adósságok részleges, avagy akár teljes kifizetése nem konszolidáció!
- A közvetlenül a gyógyítás kiadásaira fordított összeg GDP arányosan még 2017-ben sem érte el a 3%-ot sem! (2,97%). Gyógyszerrel együtt is mindössze 4,09%.
- Egy szakorvosi vizsgálat hivatalosan folyósított ára: 1485 Ft.
- A nyugdíjas korú – hivatás szeretetből, netán egzisztenciális kényszerből – gyógyítók, ápolók méltatlan bürokratikus eljárás alá esnek, 2019. január 1-től pedig kifejezetten hátrányos diszkrimináció alanyai.
Az Országos Küldöttközgyűlés nyilatkozata szerint ezen tények következményei a
- Munkaerőhiány
- Túlterhelés, kiégés
- Menekülés a közfinanszírozott egészségügyi ellátásból
- Jelentős minőségromlás
- Lemaradás nemzetközi viszonylatban
- Romló színvonalú szakorvosképzés
- Társadalmi kettészakadás fizetőképesség szerint.
A nyilatkozatban az orvosi kamara a következő következtetésere jutott:
- Tényeken alapuló gyógyítást várnak a 21. század orvosától.
- A 21. század gyógyítói pedig tényeken alapuló költségvetést és financiális fedezetet várnak el az ország választott felelős vezetőitől.
- A magán- és a közfinanszírozott ellátás szakszerű, átlátható szétválasztása a közfinanszírozott egészségügy megerősítése, anyagi rendbetétele nélkül nem valósítható meg!
- A helyzet egyetlen esztendő GDP növekedésének egy harmadából teljes egészében orvosolható lenne. (1000 milliárd Ft)
A kamara kitüntetetteinek listáját a mok.hu-n olvashatják