• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Meningitis: mindkét típusra jó lenne

Egészségpolitika Forrás: MTI

A gyermekorvosok egyesülete üdvözli a meningitis elleni védőoltás ingyenessé tételét.

A Házi Gyermekorvosok Országos Egyesülete (HGYE) üdvözli az egészségügyi államtitkárságnak azt a döntését, hogy a jövő évtől térítésmentessé teszik a két év alatti gyermekek számára a gennyes agyhártyagyulladást okozó meningococcus C elleni védőoltást.

Az egyesület az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményében azt írta: a védőoltás ingyenessé tétele mérföldkő az életveszélyes betegség megelőzésében. Ugyanakkor felhívták az egészségpolitikai döntéshozók figyelmét arra, hogy a megbetegedések túlnyomó többségért Magyarországon és egész Európában a baktérium B és C csoportjai együttesen felelősek. Ezért a fertőzések megelőzéséhez mindkét típus ellen államilag támogatott vakcinációra van szükség.

A közleményben idézték Póta Györgyöt, a szervezet elnökét, aki szerint örvendetes, hogy a hazai egészségügyi döntéshozók is felismerték a gennyes agyhártyagyulladás elleni térítésmentes védekezés szükségességét. Hozzátette, éppen ezért kiemelten fontos, hogy a meningococcus C elleni ingyenes védőoltás mellett - lehetőleg már azzal egy időben - a meningococcus B elleni vakcina is az államilag támogatott védőoltások közé kerüljön. Kiemelte, hogy az epidemiológiai adatok azt mutatják: az elmúlt években Magyarországon is többségbe kerültek a meningococcus B okozta agyhártyagyulladásos megbetegedések és halálesetek.

Az Országos Epidemiológia Központ adatai szerint a 2015-ben diagnosztizált 36 hazai gennyes agyhártyagyulladásos megbetegedés 75 százalékát a baktérium B szerocsoportja (27 beteg), 16,7 százalékát (6 beteg) pedig a C szerocsoportja okozta. Tavaly a korábbi éveknél is nagyobb arányban betegedtek meg csecsemők és 5 év alatti kisgyermekek: a betegek közül 14 csecsemő, további 10 kisgyermek pedig 1-5 év közötti volt. A gennyes agyhártyagyulladásban szenvedők közül tavaly Magyarországon minden negyedik beteg belehalt a fertőzésbe. A regisztrált kilenc haláleset közül hatot B, kettőt C, egyet ismeretlen típusú meningococcus baktérium okozott - idézték fel a közleményben.

Az elhunyt betegek háromnegyede 5 évesnél fiatalabb volt, a 14 megfertőződött csecsemő közül pedig öten belehaltak a betegségbe.

Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár a hónap elején jelentette be, hogy a jövő évtől mindenki számára ingyenesen hozzáférhető lesz az agyhártyagyulladás (meningitis) elleni védőoltás. A kétéves kor alatt ajánlott vakcinára 1,5 milliárd forint a fedezet. Hozzátette: a jelenleg 70 százalékos támogatással megvásárolható oltás most hétezer forint a szülők számára, de a jövő évtől mindenki számára ingyen elérhető lesz ez az oltóanyag.