• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Miért kerül sokba a magyar egészségügy?

Egészségpolitika Forrás: Weborvos

Az egészségügyi rendszer kórházak felőli átalakításának a magyar társadalom válik áldozatává.

A Magyar Kórházak- és Rendelőintézetek Szövetsége (MKRSZ) szerint az alábbiak jellemzik a magyar egészségügy jelenlegi helyzetét:

Fáradt, alulfizetett, öregedő félben lévő háziorvosi rendszer, sok betöltetlen álláshellyel, erejét, munkabíró képességét nagymértékben meghaladó feladatokkal. Sok a „befejezetlen kezelés", ezért sok a továbbutalt beteg. Jelentős a beteg irányítási tevékenység a szakrendelők, s a fekvő gyógyintézetek irányába – a helyszínen történő gyógyításra nincsen elegendő idő. Prevenciós tevékenység – pedig szó szerint létfontosságú lenne – alig folyik.

A szakrendelőkben sokszor másod-, harmad-állásban dolgozó kórházi orvosok. Munka utáni munka, küzdenek a megélhetésért. Anyagi, morális és munkajogi szempontból egyaránt folyamatosan romló életkörülmények. Akik ebbe belefáradnak, távoznak az országból. Évente ma már ezer főt is meghaladja a számuk. Többen mennek el, mint ahányat az orvostudományi egyetemek képezni képesek. Sok szakmában a frissen végzettek itthon már rezidensnek sem jelentkeznek. Ez az itthon maradottak terhelését még fokozza: növekednek a várólisták.

A kórházi rendszerből bő egyhavi finanszírozás hiányzik: éves szinten mintegy 45-50 milliárd forint. Ezért – még ha lenne is a szükséges beavatkozásokra kapacitás – azt nem végzik el, mert a biztosító árán nem fizeti ki. Pedig az esetszám növekszik, mert az alapellátás „önti" a betegeket a drága „hotel-szolgáltatással" működő rendszerbe. Az erősebb, nagyobb, jobb kapcsolatokkal rendelkező intézmények az így kialakult válságos helyzetet a „koncentráció" és a „hatékonyság" jelszavával a kisebbek, gyengébbek kárára próbálják túlélni.

Magyarországnak – demográfiai szempontból – jelen állapotában növekvő születésszámra és csökkenő halandóságra (az elmúlt évben 3%-al nőtt a halálozások száma) van szüksége. Mindkét cél eléréséhez jól működő egészségügyi rendszer is szükséges!

A Szövetség az Egészségügyért – Magyar Kórházak- és Rendelőintézetek Szövetsége szerint ezért a legsürgősebb teendők a következők:

Elsődleges feladat a háziorvosi rendszer megerősítése. Ne legyen betöltetlen körzet. Minden országrészben jól képzett, jól fizetett háziorvos dolgozzon. A biztosító a befejezett kezeléseket, s a prevenciót ösztönözze. (Az alapellátás átalakítása sok pénzbe kerül, de még többet lehet majd – évek múltán – a kórházi rendszeren megtakarítani.)

A szakorvosok (rezidensek) bérének megemelése, itthon tartásuk érdekében. Elkerülendő az orvostársadalom megosztására való törekvés bérfeszültség keltése révén, az ismert és tervezett ösztöndíj rendszerek segítségével.

Mindaddig fenn kell tartani a kórházi kapacitásokat, ameddig a már jól működő alapellátás felől érzékelhetően kevesebb beteg érkezik ide gyógykezelésre. A fekvő-gyógyintézeti kapacitásokat csak az alapellátás felől lehet lecsökkenteni. Az egészségügyi rendszer „felülről", a kórházak felől történő átalakításának a magyar társadalom válik áldozatává a hosszabbodó várólisták, s a növekvő halálozás révén.