• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Miért vitatott a szülési fájdalom csillapítása?

Egészségpolitika Forrás: Weborvos Szerző:

Asszony, fájdalommal szüljed gyermeked – olvasható a Bibliában. Az életben is így történik, pedig lehet másként.

Valóban szomorú, hogy sok nőnek a szülés rendkívül fájdalmas élmény, rossz emlék. Szerencsére az orvostudomány legújabb vívmányainak felhasználásával már mind több szülészeti osztályon lehetőség nyílik a szülési fájdalmak csökkentésére, kiiktatására. A szülésnél a fájdalomért a méhösszehúzódások a felelősek. A vajúdás során a méh időnkénti összehúzódásának célja, hogy a magzatot akár több órán át is "távozásra" bírja. Ezeket a méhösszehúzódásokat "fájásoknak" hívják. A szülési fájdalom hátterében a méhnyak tágulása áll.

Miként megannyi szakember leírta, ma már a nem kívánt fájdalomérzés megszűntetésére, illetve csökkentésére van mód. Igaz, noha az ideális fájdalomcsillapítás az lenne, ha abszolút nem fájna, továbbá sem az anyára, sem a magzatára nézve nem okozna szövődményeket, azonban ez a tökéletes megoldás máig ismeretlen.
- Szerencsére vannak fájdalomcsillapító eljárások – epidurális fájdalomcsillapítás, kéjgáz-keverés gyógyszer adása –, amelyeknek gyakorlatilag nulla a szövődményrátája. Ha csak 30%-ra tudjuk redukálni a fájdalomérzést, akkor nagyon jó eredményt értünk el – mondja dr. Krasznai Péter a Fővárosi Péterfy Sándor utca Kórház- Rendelőintézet és Baleseti Központ főorvosa, a fájdalommentes szülés egyik hazai élharcosa.

Nem tudom, valaki belegondolt-e már, hogy a szülést kísérő fájdalom az egyetlen, amely az emberiségnek csak 50%-át érinti. Eközben a nem érintettek másik 50%-a évszázados vitát folytat arról, hogy kell-e, szabad-e a fájdalmakat csillapítani – folytatta a főorvos.

Egyébként a vita a fejlettebb egészségügyi rendszerrel bíró országokban már eldőlt, miközben hazánkban sajnos javában tovább tart. Magyarországon a legutóbbi felmérések szerint a szülések 90%-a mindenféle fájdalomcsillapítás nélkül történik, miközben a fejlett Nyugaton csaknem fordított az arány.

Miért az ellenállás? Az okok rendkívül sokrétűek, ezek közül csak néhányat említek - mondja a főorvos. Az elsődleges „magyarázat" a hazai egészségügyi rendszerben keresendő. A legtöbb szülészeti osztály a szülésszám növelésében nem érdekelt. Egy-két nagyvárostól eltekintve a helyi szülészetnek nincs konkurenciája. Az újabb anyagi megszorítások nem kedveznek a szülési fájdalomcsillapítás alkalmazásának. A paraszolvenciára épített szülészeti ellátás nehezen viseli még egy szakember – aneszteziológus – szülőszobában való ténykedését.

A további okok még szerteágazóbbak. A szülési fájdalomcsillapítással kapcsolatosan nagyfokú tájékozatlanság honol az orvosok, a szülészek, a szülésznők, a védőnők között is. A szülészeti osztályok vezetői félnek az esetleges szövődményektől és a plusz anyagi terhektől. Mindezeknek természetesen következménye van, nevezetesen a nagy szülészeti összejöveteleken – konferenciák, tanácskozások – a szülési fájdalomcsillapítással alig, vagy egyáltalán nem foglalkoznak a szakemberek. Továbbá a fájdalomcsillapítás szükségességét makacsul tagadó kollégák komoly szaklapokban fejtik ki véleményüket, érdemleges cáfolat nélkül.

Mégis, meggyőződésem, hogy van remény a jelenlegi állapot megváltoztatására. De ehhez szükség van a téma fontosságának felismerésére a szakma vezetőinek részéről, s nem utolsó sorban az egészségügyi rendszer reformjára. A szülészeti osztályok és azok vezetőinek érdekeltté tételére. A szülő nőkkel foglalkozó szakemberek oktatására - teszi hozzá Krasznai főorvos. Ahogyan Popper Péter írta:  „Bűnt követ el az az ember, aki értelmetlen szenvedést okoz másoknak, vagy nem csillapítja a szenvedést, amikor módja lenne rá"!