Az adósságkonszolidáció során a beszállítók is engedtek kinnlevőségükből. (Kinek mennyi - itt a lista)
Külön módszertant dolgozott ki az államtitkárság arra, hogy melyik intézmény milyen mértékben részesüljön a „kasszasöprésből" – mondta az államtitkár. A legfontosabb cél az volt, hogy minél többen részesüljenek a forrásból, minél több problémát megoldjanak a meglévő összegből.
A konszolidáció mikéntjénél megnézték azt is, hogy az adósság a kórház gazdálkodásának hibájából vagy azért keletkezett, mert súlyos strukturális örökséget hurcol magával, például a korábbi rossz szerződések miatt. Szempont volt az is, hogy az intézmények menedzsmentje milyen vállalásokat, takarékossági intézkedéseket tett illetve tesz a jövőben. Szócska Miklós példaként említette azokat az intézményeket, amelyekkel korábban hosszas egyeztetést folytatott az államtitkárság. Ez a 20 kórház 12 milliárd forintos takarékossági ígéretet tett, amelyből már 6,5 milliárdot teljesített is. Az államtitkár megemlítette azt is, hogy az államtitkárság a beszállítóknál is elért megtakarítást: az egyik intézmény 5 milliárdos tartozását az ártárgyalásoknál lealkudták 3 milliárdra.
A kérdésre, mi lesz a megmaradó 20-30 milliárd forint adóssággal, Szócska Miklós elmondta: jövőre is lesznek többletforrások, de várható az is, hogy célzottan beavatkoznak majd a kórházak gazdálkodásába.