Ha bérként veszik ki, az ötvenezer forintos többletforrás felét kapják kézhez a háziorvosok.
Novembertől az egészségügyi alapellátás finanszírozását 6,14 milliárd forinttal emeli meg a kormány – jelentette be Balog Zoltán, az EMMI minisztere egy Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei sajtótájékoztatón Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkárral közösen.
A FAKOOSZ máris számításokat végzett arra vonatkozóan, mire elég ez az összeg a praxisok számára. Mint írják, sajnos a rendelet szövege alapján nehezen számszerűsíthető az egy praxisra jutó havi átlagos finanszírozás emelésének mértéke. A miniszter bejelentésére tudnak támaszkodni, miszerint havi 45-50 ezer forinttal nőhet a praxisdíj nagysága. A FAKOOSZ szerint, ha ezt teljes egészében munkajövedelemre, azaz bérre fordítják, akkor ez havonta praxisonként maximum 27 ezer forint havi nettó bértöbbletet eredményezhet a legkedvezőbb adózási forma esetén is. Megjegyzik: nem személyenként, hanem a praxis egészét tekintve.
Az érdekvédelmi szervezet fontosnak tartja, hogy minél optimálisabb felhasználási lehetőségre adjon útmutatót, ám az adórendszer bonyolultsága miatt nem tud egységes, minden praxisra érvényes számítást közzétenni, csak a leggyakoribb formákra, némi leegyszerűsítéssel készített kimutatásokat ötvenezer forintos többletbevétellel számolva.
Társas vállalkozásoknál (TAO) a levonások után a nettó munkabér 25 ezer forint, de ugyanennyi marad a kisvállalati adó (KIVA) szerinti adózás esetén is.
Egyéni vállalkozásoknál: ha az egyéni vállalkozó háziorvos a forrásbővítést teljes egészében az alkalmazottja(i) béremelésére fordítja, akkor a társasági adó szerint adózókra vonatkozó számítással azonos összegű nettó béremelést tud nyújtani a dolgozó(i) számára.
Ha a teljes összeget saját maga számára kívánja bruttó forrásként és osztalékági jövedelemként realizálni, akkor az alábbi nettó jövedelempozíció elérése valószínűsíthető:
1. Osztalékágon történő realizálás esetében az adók, illetékek levonása után közel 31 ezer forint marad.
2. Vállalkozói kivétként ("bér") történő jövedelemrealizálás esetén pedig azonos a TAO szerint adózókéval.
A fenti számításokat a praxisok egyedi sajátosságai – előző időszakok áthozott veszteségei, egyes adókedvezmények (pl. 55 év feletti alkalmazottak SZOCHA-kedvezménye, gyerekek utáni SZJA-kedvezmény, tárgyi eszközök, fizetett bankkamatok utáni TAO vagy SZJA kedvezmények, egyéb dologi kiadási igények, stb.) alapvetően befolyásolhatják, jelzi a FAKOOSZ. Megemlítik, hogy a pénzt el lehet költeni béren kívüli juttatási formában is, de ezek a lehetőségek rendkívül sokrétűek. Mindenképpen javasolják, hogy háziorvosok konzultáljanak könyvelőjükkel a többletforrás felhasználásának módjáról.