Hány rákbeteg részesül célzott daganatellenes kezelésben? Mennyibe kerülnek a gyógyszerek? Mennyi ideig élnek a betegek?
Mekkora különbségek vannak egyes intézmények gyógyszerfelhasználásában és eredményességében? Mindezek a kérdések napirendre kerültek a Magyar Klinikai Onkológiai Társaság a héten lezajlott kongresszusának nyílt OEP kerekasztal megbeszélésén.
Bidló Judit, az OEP ártámogatási főosztályvezetője a Magyar Klinikai Onkológiai Társaság (MKOT) kongresszusán tartott összefoglalójában elmondta: az országban fekvőbeteg-szakellátás keretében 30 centrum 53 osztályán, 1435 ágyon van klinikai onkológiai ellátás, míg sugárterápia, onkoradiológia 12 centrum 14 osztályának 411 ágyán működik. Járóbeteg-szakellátás keretében klinikai onkológiai osztály 94 intézményben van, sugárterápia, onkoradiológia 12 intézményben, míg klinikai onkológiai gondozással 88 intézmény foglalkozik.
A daganatos megbetegedéshez kapcsolódóan 2013-ban az Egészségügyi Alap természetbeni kiadásai közel 160 milliárd forintot tettek ki.
– Ma 3,8 millió járulékfizető van az országban, akiknek a befizetéséből kell 10 millió ember ellátását finanszírozni. Ez a költségtorta ekkora, ez áll rendelkezésre. A belső arányokon a szakmai igények szerint lehet változtatni, de a torta mérete adott – szögezte le Bidló Judit. Hozzátette: tisztában vannak azzal, hogy az onkológiai ellátások különféle finanszírozási technikái nem a legkényelmesebbek a szakorvosok számára, viszont ez a bonyolult rendszer ad lehetőséget arra, hogy a lehető legjobban megtalálják egy-egy gyógyszer helyét a terápiában, s minél szélesebb körű ellátást biztosíthassanak. Az egyedi méltányossági eljárásokról megjegyezte: amelyik gyógyszerre évente 50 betegnél többnek van szüksége, azt szívesebben látnák normál befogadási eljárást követően a tételes finanszírozásban, az egyedi méltányossági eljárás ugyanis nem tekinthető finanszírozási formának.
Bidló Judit egy másfél éves időszakot elemezve, részletes adatokat mutatott be arról:
•Mekkora a tételes finanszírozásban lévő terápiák havi költsége?
•Melyik gyógyszereket használják leggyakrabban és melyeket ritkábban a vastagbélrák, a tüdőrák, az emlőrák terápiájában a szakorvosok?
•Mekkora különbségek vannak az egyes intézmények gyógyszerválasztási és gyógyszer-felhasználási gyakorlatában
•Mekkora különbségek vannak az egyes intézményekben kezelt betegek túlélési idejében?
•Melyik gyógyszert hány beteg kapta meg egyedi méltányossági eljárásban és ezért mennyi pénzt fizetett ki az OEP?
Bidló Judit előadását a regisztrált olvasók az MKOT honlapján PDF formátumban letölthetik
Ugyanitt olvashatók a szakmai kongresszuson e témában elhangzott kérdések és válaszok