Júniustól enyhíthet az inzulinkezelés támogatásának szigorán egy jogszabály-tervezet.
A kormány hivatalos honlapján megjelent jogszabálytervezet elfogadása lehetőséget ad az analóg inzulinok 100%-os finanszírozásának folyamatos biztosítására az 1-es típusú cukorbetegeknél – beleértve a gyermekkori cukorbetegeket is-, továbbá a korábbi szabályozásnak és a jelenlegi módosításnak köszönhetően a diabéteszes betegek eredményesebb kezelése tovább folytatódhat - tudatta közleményben az államtitkárság.
Az EMMI Egészségügyért Felelős Államtitkársága 2012 júliusától szakmai egyeztetést követően módosította az analóg inzulinok társadalombiztosítási támogatásának és rendelhetőségének szabályait. Az ágazati vezetés megvizsgálta a változást követő első félév adatait, és a szakmai szervezetek gyakorlati tapasztalataihoz igazodva a szabályozás további pontosítását javasolja. A módosított jogszabály a közigazgatási egyeztetést követően várhatóan május folyamán lép hatályba.
A jogszabálytervezet az érintett rendelkezések három lényeges ponton történő változtatására tesz javaslatot:
1.) A 1-es típusú cukorbetegeknél – beleértve a gyermekkori cukorbetegeket is – a jogszabálytervezet szerint lehetővé válik az analóg inzulinok 100%-os finanszírozásának folyamatos biztosítása.
2.) A 2-es típusú cukorbetegek esetében a szabályozás rugalmasabbá válik azzal, hogy a kiemelt támogatás fenntartásához a vércukorszint meghatározására jellemző értéknek (glikált hemoglobin szint) három mérés közül két esetben szükséges a nemzetközi adatok alapján elvárt 8%-nál alacsonyabb érték elérése és megtartása. Ennek az értéknek eddig mindkét mérés esetében 8% alattinak kellett lennie. A 8%-nál alacsonyabb glikált-hemoglobin szint elérésével biztosítható a megfelelő szénhidrátanyagcsere-kontroll, amely a szövődmények kialakulásának kockázatát jelentősen csökkenti.
3.) A 2-es típusú cukorbetegek esetén a tervezet módosítani kívánja továbbá azokat a rendelkezéseket is, amelyek a célérték elérésének esetleges elmaradása miatt a támogatási mérték változására vonatkoznak. A módosítás értelmében, amennyiben sikerül elérni a célértéket, a beteg számára ismét 100%-os támogatással lesz rendelhető az analóg inzulin készítmény, és ez már fél év leteltével is lehetővé válik a jelenleg előírt 1 év időtartammal szemben.
Az Államtitkárság rendelkezésére álló adatok alapján megállapítható, hogy a 2012. évi szabályozás előtt az analóg inzulint alkalmazó diabéteszes betegek 50 százaléka nem érte el a megkívánt célértéket. A szabályozás bevezetését követő első félév szakmai elemzései alapján ez ma már mindössze 20 százalékukra igaz. Az Államtitkárság ezért előrelépésnek tekinti ezt az eredményt, hiszen a betegek jelentős részénél kontrolláltabbá vált a cukorbetegség. A szabályozás jelen pontosításával remélhetőleg tovább javul a megfelelő szénhidrát anyacsere értékekkel rendelkező betegek aránya - áll a közleményben.
A szakmai szervezetek üdvözlik a módosítást
Barkai László, a Magyar Diabetes Társaság elnöke kedden az MTI érdeklődésére elmondta, üdvözlik és jónak látják a változást. Hozzátette: az utóbbi fél-háromnegyed évben folyamatosan egyeztettek a szaktárcával azért, hogy enyhítsenek a korábbi támogatási szabályokon. 1-es típusú cukorbetegségben legtöbbször gyerekek, fiatal felnőttek szenvednek, számuk körülbelül 10-15 ezerre tehető, ezért is támogatja a társaság a változást - tette hozzá Barkai László.
Jermendy György, az Egészségügyi Szakmai Kollégium belgyógyászat, endokrinológia, diabétesz és anyagcsere-betegségek tagozatának elnöke is üdvözlendőnek tartja a módosítást. Mint mondta, az eltelt majdnem egy év tapasztalatai alapján a szakma azon az állásponton van, hogy az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedők esetében indokolt enyhíteni a kritériumokon. Ezt az érvelést az államtitkárság elfogadta, s a korábbi rendelet hatálya alól kivonta az 1-es típusú diabetesben szenvedőket. A professzor úgy vélte, a mostani jogszabályváltozás szakmailag elfogadható és előrelépést jelent a cukorbetegek kezelésében.