• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

MOK-villámszavazás: kell a mentesség

Egészségpolitika Forrás: Weborvos Szerző:

A megkérdezettek 90 százaléka a kényszernyugdíjazás megszüntetését akarja.

A MOK által meghirdetett, a kényszernyugdíjazásról szóló online villámszavazáson a tagság több mint tíz százaléka, közel három és fél ezer orvos adott értékelhető választ az egyszerűen megfogalmazott eldöntendő kérdésekre – tájékoztatta a csütörtök este meghirdetett, hétfő éjjel lezárt online szavazás eredményéről a sajtó munkatársai ma Éger István, a MOK elnöke.

A válaszadók közel 90 százaléka támogatja a kamarát a már hírhedtté vált 1700/2012-es kormányhatározat megváltoztatásában, azaz abban, hogy a jogszabályban foglaltakkal szemben elérjék a korábban többször megígért ágazati mentességet.

Mint az elnök tájékoztatásából kiderült, a válaszolók 41 százaléka érintettnek minősítette magát, illetve olyannak, aki három évben belül érintetté válik a rendelkezés miatt. Ezzel kapcsolatban Éger István megjegyezte: most épp a Ratkó korszak elején született, ma orvosként dolgozó emberek kerülnek hátrányos helyzetbe, így könnyen megjósolható, hogy a következő években is magas lesz az érintettek létszáma, illetve magas lehet a veszteség az ágazat számára kedvező fordulat híján.

Az orvosok döntő többsége, vagyis a válaszadók 86 százaléka szerint rontja a gyógyítás helyzetét a kormányhatározat végrehajtása, ami Éger István szerint önmagáért beszélő adat.
Az is kiderült, hogy az érintettek 77 százaléka nincs teljesen tisztában a rá váró következményekkel, vagyis azzal, milyen anyagi, munka-, nyugdíj- és adóügyi következményekkel jár számukra, ha kérik a továbbfoglalkoztatásukat. Közülük is fele arányban egyáltalán nincsenek információik a következményekről.

A migrációs szándék növekedésére számít a megkérdezettek 47 százaléka, ami azért is különös válaszadási arány az elnök szerint, hiszen kimondva-kimondatlanul az a szándék is benne van a kormányhatározatban, hogy a fiatalabb orvosok nagyobb teret kapjanak a gyógyításban.

Érdekes módon, az adatok feldolgozásakor azt tapasztalták, hogy a válaszadók aránya tükrözi a gyógyításban is jellemző foglalkozási arányokat, vagyis az alapellátásban és az összevont szakellátásban dolgozókét.

Éger István szerint nem veszett el a remény, van esély arra, hogy mégis megkapja a mentességet az ágazat, ennek érdekében további tárgyalásokat szorgalmaznak a kormányzati szereplőkkel.