• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Nem érzik felkészültnek magukat a medikusok

Egészségpolitika Forrás: MTI

Nemcsak az elvándorlási szándékról derülnek ki aggasztó adatok, hanem arról is, hogy a leendő orvosok elégedetlenek a gyakorlati képzésükkel.

Összefognak a rezidensek és a négy magyarországi orvostudományi egyetem hallgatói az egészségügy helyzetének javításért. Első lépésként a kórházi fertőzések megelőzésére, a kézfertőtlenítés fontosságára akarják felhívni a figyelmet.

Sipka Balázs, a Magyar Rezidens Szövetség elnöke csütörtöki szegedi sajtótájékoztatóján kijelentette: az oktatók, a hallgatók és az orvosok között is sokan vannak, akik változást akarnak a magyar egészségügyben, és hajlandóak tenni is érte, egyedül azonban nem képesek eredményt elérni. A problémafölvetésen túl elől kell járni a megoldás keresésében is, ezért a rezidensszövetség együttműködik az orvostudományi egyetemek hallgatóival - tette hozzá.

A szövetség minden évben felmérést készít a végzős hallgatók között, és nemcsak az elvándorlási szándékról derülnek ki aggasztó adatok, hanem arról is, hogy a leendő orvosok elégedetlenek a gyakorlati képzésükkel - ismertette Sipka Balázs.

Wilczek Krisztián, a pécsi orvoskar hallgatói önkormányzatának elnöke kifejtette, a végzős hallgatók gyakorlati készségei nem megfelelőek. A 18 évesen az egyetemre bekerülő diákokból hat év alatt felnőtt orvost kell nevelnie az intézményeknek. Az elméleti alapokat meg is kapják, de sokkal több betegágy melletti, illetve szimulációs gyakorlatra lenne szükség ahhoz, hogy a frissen végzett medikusok megfelelően tudjanak kommunikálni a páciensekkel vagy meg tudják vizsgálni őket - mondta.

Papp Viola, a szegedi orvoskar hallgatói önkormányzatának elnöke szerint arra volna szükség, hogy az egyetemi és a szakorvosképzést egyetlen egységként kezeljék. A hallgatók és a rezidensek az ezzel kapcsolatos javaslatukat nyár elejéig bemutatják a kormánynak.

A hallgatók és a rezidensek első lépésként elindítják a Tiszta kézzel - Tiszta lappal mozgalmat, amelynek az a célja, hogy felhívja a társadalom figyelmét a kórházi fertőzések megelőzésére, a kézfertőtlenítés fontosságára. Céljuk, hogy minden érintettben - a látogatókban és a betegekben is - tudatosuljon, az egészségügyi intézményekbe lépve szükség van a kézfertőtlenítésre. A kezdeményezéshez várják egészségügyi szolgáltatók csatlakozását is.

A rezidensek és orvosegyetemisták nyilatkozata