• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Nem támogatják a kórházak a térségi kancelláriarendszert

Egészségpolitika Forrás: MTI

A Magyar Kórházszövetség rendkívül kockázatosnak találja, hogy az intézmények nem működhetnének önálló költségvetési szervként.

A Magyar Kórházszövetség nem támogatja az egészségügyi térségi kancelláriarendszer kialakításáról készített kormány-előterjesztést, elsősorban a jelenleg is kritikus munkaerőhelyzet és a betegellátás biztonságának veszélyeztetése miatt - közölte a szövetség hétfőn az MTI-vel.
  
A közleményben azt írták, a Magyar Kórházszövetség tisztában van az egészségügyi rendszer sürgető problémáival, ezért egyetért azzal, hogy strukturális változtatásokra van szükség, így támogatja az ellenőrizhetőség és az átláthatóság megteremtését. Ugyanakkor véleményük szerint a tervezet veszélyezteti a betegek biztonságát, nem oldja meg az adósságállomány újratermelődésének, valamint a humánerőforrásnak a problémáját, továbbá nem illeszkedik az ellátási és a közigazgatási rendszerhez sem.
  
Kiemelték: rendkívül kockázatosnak találják, hogy a kórházak nem működhetnének önálló költségvetési szervként, valamint azt, hogy az intézményvezetők nem gyakorolhatnák munkáltatói és gazdálkodási jogköreiket. Így ugyanis "az ellátás felelőssége elválik az ellátástól", elvész a "napi operatív rugalmasság", ami súlyos károkat okozna. A Magyar Kórházszövetség ezért olyan új szervezeti forma bevezetését támogatná, amely a betegbiztonság érdekeit szem előtt tartva nem választja szét a gyógyítás felelősségét és a gyógyítással kapcsolatos döntéseket, eközben pedig lehetővé teszi az ellátás koordinációjának korszerűsítését - írták.
  
A szövetség meggyőződése, hogy a nagy adóssággal rendelkező kórházakba jelenleg kirendelt költségvetési felügyelők elegendő garanciát jelentenek a gazdálkodás jogszerűségének biztosítására és a szorosabb központi ellenőrzés megvalósítására - olvasható a közleményben.
  
Hozzátették, a tervezett új rendszer előnye lehet a "jobb kapacitáskoordináció, a közös beszerzések serkentése és az erősebb fenntartói kontroll", ezek azonban más módon, elsősorban az Állami Egészségügyi Ellátó Központ térségi szintjének megerősítésével is elérhetők.
  
A Magyar Kórházszövetség a közleményben hangsúlyozta, továbbra is hajlandó a konstruktív együttműködésre az új koncepciók elkészítésében és végrehajtásában.
  
A Magyar Idők június elején írt arról, hogy a tervek szerint 2017-től megszűnik a kórházak gazdálkodási önállósága, és jogilag beolvadnak a tervezett kancelláriákba. A kancelláriarendszertől tízmilliárd forintos megtakarítást várnak az egészségügyben - derült ki a lap birtokába került kormány-előterjesztésből.