Az orvosközösség belső viszonyait és társadalmi megítélését jelentősen befolyásolja a veszprémi történet végkimenetele. (Reagálással frissítve)
Nyílt levélben fordult Prof. Dr Wittman Istvánhoz A Magyar Orvosi Kamara etikai kollégiumának elnökéhez az 1001 Orvos a Hálapénz nélkül facebook-csoport, illetve a Rezidensek és Szakorvosok Szakszervezete, mert mint írták, "a napokban nagy sajtóvisszhang követte egy jelenleg is praktizáló kollégánk, a Csolnoky Ferenc Veszprém Megyei Kórház egy onkológus-nőgyógyász specialistájának perét, melynek tárgya a hivatás gyakorlásával kapcsolatban áll.
Tekintettel arra, hogy a jogerős ítélet kapcsán a sajtóban súlyos, a hivatás tisztaságát, hitelességét és a betegek bizalmát megrendítő állítások jelentek meg, felkérjük, hogy a Magyar Orvosi Kamara Etikai Kollégiumának elnökeként adjon ki hivatalos közleményt a kamara etikai bizottságának állásfoglalásáról, és az etikai vizsgálat eredményéről.
Amennyiben a vizsgálat még nem indult meg, arra kérjük, hogy rendelje el ennek megindítását.
Indoklás:
Amennyiben a sajtó információi valósak, a MOK Etikai Kódexének II.15. (3 ) bekezdése (kirívóan súlyos etikai vétség bármilyen anyagi juttatást, vagy egyéb előnyt a betegtől, vagy
hozzátartozójától, bármilyen módon kikényszeríteni) alapján hivatásunk alapértékeivel ellentétes, így az orvosközösség egészét érintő vétség gyanúja áll fenn. A Kódex szerint ezen vétség esetén az orvos akár a Magyar Orvosi Kamarából való kizárással is sújtható.
Véleményünk szerint az orvosközösség belső viszonyait és társadalmi megítélését jelentősen befolyásolja a fenti történet végkimenetele. Szükségesnek látjuk, hogy az orvos szakma nyilvánosan is megszólaljon a munkánkhoz elengedhetetlen orvos-beteg bizalom megóvása érdekében és demonstrálja az orvosi eskünk és alapvető értékeink melletti kiállást - áll a nyílt levélben, melynek öt eredeti aláírójához a RESZASZ is csatlakozott.
A MOK közleményben reagált a fentiekre