Nyílt levélben fordult a Rezidensek és Szakorvosok Szakszervezete (Reszasz) az Emberi Erőforrások Minisztériumához (Emmi) és az Országos Egészségbiztosítási Pénztárhoz (OEP) a fiatal szakorvosok bérrendezése során felmerült kérdések miatt - közölte Máté-Horváth Nóra, a Reszasz alelnöke hétfőn az MTI-vel.
A közleményben emlékeztettek, a szeptemberi bérkiegészítés bevezetésével párhuzamosan kivezették a Fiatal Szakorvosok Támogatási Programját (FSZTP), ami hátrányosan érintette a támogatásban korábban részesülőket. A szaktárca ezért azt javasolta, hogy az érintettek választhassanak: a támogatást vagy a béremelést és az ehhez járó kompenzációs összeget kérik-e. Az erről szóló, november végén megjelent kormányrendelet szerint december 7-éig nyilatkozhatnak az érintettek.
A Reszasz azt írta, szakmai csoportja jogi szakértőkkel és az érintettek bevonásával próbálta értelmezni a jogszabályt, felmerült kérdéseikre azonban eddig nem kaptak választ senkitől. Mivel a döntési határidő nemsokára lejár, nyílt levélben fordul a szervezet a minisztériumhoz és az OEP-hez a kérdések tisztázására.
A levélben egyebek mellett azt kérik, hogy gyakorlati példákon keresztül szemléltesse az Emmi és az OEP, hogy az érintettek mely csoportjának lenne kedvezőbb az FSZTP további folyósítását kérni az ágazati bérkiegészítéssel kalkulált illetmény és a bérkülönbözet összegével szemben.
Szeretnének választ kapni arra is, kinek a felelőssége monitorozni, hogy a fiatal szakorvos az adott hónapban jogosult-e a bérkülönbözet folyósítására, kinek kell kigazdálkodnia és folyósítania a bérkülönbözetet, és mi a helyzet az új fiatal szakorvosokkal, választhatnak-e ők is a két lehetőség között.
Ezeken túl azt is szeretnék megtudni, hogy a fiatal szakorvosok bérkülönbözete beleszámít-e a munkavállalók nyugdíjalapjába.
Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere júniusban jelentette be, hogy megszületett a csaknem százezer egészségügyben dolgozót érintő bérmegállapodás az ágazati reprezentatív szakszervezetek, a velük stratégiai partnerségben lévő szakmai kamarák és a kormány között.
A Reszasz szerint azonban a fiatal szakorvosi támogatási programban résztvevők bruttó 151 ezer forintos megszűnő támogatása és a béremelés első lépcsőjének bruttó 107 ezer forintos alapbéremelésének 44 ezer forintos különbözete hátrányosan érinti őket. A korábban hiányszakmapótlékban és rezidensi ösztöndíjban egyaránt részesülő, idén szakvizsgázó orvosok pedig szintén bevételkiesést tapasztalhatnak, mivel a szakvizsgával járó bevételnövekmény nettó hatása kisebb, mint a felsorolt támogatásoké. A fent említett csökkenések a garantált bevételt érintik, azokat a mozgóbérek (ügyeleti, készenléti díjak) arányos emelkedése nem kompenzálhatja, tekintettel arra, hogy utóbbiak összege havonta változó.