• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

OEP: kisebb költés, nagyobb bevétel

Egészségpolitika Forrás: Weborvos Szerző:

Megtakarítás mutatkozik a gyógyító-megelőző kasszában, a táppénz kifizetéseknél az első félévben.

Az OEP honlapján közzétett beszámoló szerint a bevételek időarányosan 51,3 százalékra teljesültek: 703,6 milliárd forint érkezett a kasszába, míg a kiadások 49,1 százalékon állnak, vagyis 716,1 milliárd forintot költöttek az első hat hónapban. Tehát a kasszába az előirányzathoz képest 18 milliárd forinttal több bevétel érkezett, míg a kiadásoknál 15 milliárdot sikerült megspórolni. Ennek köszönhetően az év első hat hónapjában csak 12,5 milliárdos a hiány – az éves tervezett hiány 91,4 milliárd forint.

A bevételek növekedésében szerepet játszik például, hogy a gyógyszergyártók időarányos befizetése jelentős, 8,7 milliárd forintos többletet mutat, vagyis 40 százalékkal magasabb a tervezetthez képest, és az éves befizetési előirányzatot már első félévben ötven helyett hetven százalékon teljesítették. Azonban információink szerint az OEP-nél nem tervezik, hogy ezt a túlfizetést akár a sávos befizetések megállapításánál figyelembe vegyék, ugyanis a gyógyszerkassza többet költött az időarányosnál. Az éves keretet (343,5 milliárd) tekintve időarányosan 54,9 százalékon áll, azaz 16,9 milliárddal lépte túl az előirányzatot. Ezen belül csak a gyógyszertámogatásra fizetett soron 33,6 milliárd forintos a túlköltés.

A gyógyászati segédeszközök esetében is magasabb a kiadás: az éves 44,7 milliárdos forintos előirányzatot időarányosan kilenc százalékkal lépték túl.

A gyógyító-megelőző kasszában ugyanakkor 13 milliárd forintot megtakarítás mutatkozik az előirányzathoz képest, 3,6 százalékkal kevesebb kiadást mutat ez a sor. Kisebb, 1-2 százalékos kiadáscsökkenés látszik például háziorvosok, a művesekezelés sorokon, míg a járóbeteg-szakellátásban 3,7 százalék, az aktív fekvőbeteg-ellátásban 2,1 százalékos megtakarítás jelentkezett az első félévben.

A táppénz kiadásoknál is megtakarítást értek el: az éves, 86 milliárdos kiadásból időarányosan 36,6 milliárd forint teljesült, vagyis közel nyolc százalékkal, összegszerűen 6,3 milliárd forinttal kevesebbet költöttek. Gyedre, gyesre már 14,3 százalékkal kisebb a kiadás a tervezettnél, mintegy hárommilliárd forintos a megtakarítás a 41,6 milliárd forintra tervezett soron.