50 millió forint illetve afölötti kötelezettségvállaláshoz már az egészségügyért felelős miniszter, sőt az Operatív Törzs jóváhagyása kell.
Pontosította a kormány azt a tavalyi rendeletét, amelyben meghatározta, hogy az egyes egészségügyi intézmények milyen jogköröket gyakorolhatnak és mihez kell jóváhagyás az irányító szervektől. A szerdai Magyar Közlönyben megjelent 652/2021. (XI. 30.) számú kormányrendeletben többek között az alábbiakat fektetik le:
Az egészségügyi intézményeknél
„Nem tartozik a kötelezettségvállalások előzetes jóváhagyásának kötelezettsége alá
a) az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló 2020. évi C. törvény szerinti egészségügyi szolgálati munkaszerződés,
b) az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló 2020. évi C. törvény végrehajtásáról szóló 528/2020. (XI. 28.) Korm. rendelet 23. § (3) bekezdése szerinti személyes közreműködői szerződés, valamint
c) a közbeszerzésekről szóló 2015. évi CXLIII. törvény szerinti, részben vagy egészben európai uniós forrásból megvalósuló közbeszerzés alapján létrejövő szerződés,
d) az 5 000 000 forint szerződési értéket el nem érő kötelezettségvállalás”
A legutóbbi bekezdés persze azt is jelenti, hogy az 5 millió forint fölötti kötelezettségvállaláshoz minden esetben jóváhagyást kell kérnie az egészségügyi intézménynek. Sőt akkor is, ha 24 hónapot meghaladja, illetve határozatlan időtartamú a kötelezettségvállalás, beleértve azt is, ha a kötelezettségvállalás időtartama a jogviszony módosításával haladja meg a 24 hónapot.
Ugyanebben a rendeletben szintén lefektetik, hogy az egészségügyi intézmény értékhatártól függetlenül előzetes jóváhagyás nélkül jogosult kötelezettséget vállalni a következő tárgykörökben:
„a) jogszabályi kötelezettség alapján megkötendő szerződések;
b) közüzemi szolgáltatási-szerződési kötelezettség tárgyú szerződések;
c) vis maior helyzetben megkötendő szerződések, ha erről az irányító intézmény vezetőjét haladéktalanul értesítette”.
A rendeletben részletesen szabályozzák azt is mi a teendő, ha az egészségügyi intézmény kötelezettségvállalása meghaladja az 5 millió forintot. Ez esetben :
„az egészségügyi intézmény a kötelezettségvállalást megelőzően 10 munkanappal megküldi a dokumentumokat az irányító intézmény vezetőjének. A kötelezettségvállalás előzetes jóváhagyására 10 munkanap áll rendelkezésre, azzal, hogy az irányító intézmény vezetője indokolt esetben a határidőt 5 munkanappal meghosszabbíthatja. Az irányító intézmény vezetője által meghatározott hiánypótlás időtartama a határidőbe nem számít bele. Ha az irányító intézmény vezetője a fenti határidőn belül nem dönt a kötelezettségvállalás előzetes jóváhagyásáról, az egészségügyi intézmény jogosult saját hatáskörben kötelezettséget vállalni.”
A rendelet szerint 50 millió forint illetve afölötti kötelezettségvállaláshoz már az egészségügyért felelős miniszter jóváhagyása kell, akinek 3 napja van dönteni a rendelet szerint. Azonban még ez sem elég, mert amennyiben a miniszter támogatja az 50 millió forintos vagy annál is nagyobb összegű kötelezettségvállalást, akkor a „kérelmet az Operatív Törzs elé kell terjesztenie. Az Operatív Törzs a felterjesztett kérelem támogatásáról a kérelem beérkezését követő 15 napon belül határoz”.