• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Orbán Viktort tüntették ki a Világnapon

Egészségpolitika Forrás: Weborvos

A dohányzás visszaszorításáért a reklámok, a promóció és szponzorálás tiltásával.

A dohánytermékek reklámjának teljes körű tiltása csökkenti a dohányzást elkezdők és a dohányzók számát is. Statisztikai adatok bizonyítják, hogy a dohányzással kapcsolatos reklámok, illetve a szponzoráció tiltása az egyik legköltséghatékonyabb módszer a dohánytermékek iránti kereslet csökkentésére, ezen keresztül pedig a dohányzás visszaszorítására. Többek között erre hívja fel a figyelmet az Egészségügyi Világszervezet (WHO) az idei Dohányzásmentes Világnapon.

A dohányzás az egyik legkönyebben megelőzhető halálok, ennek ellenére évente közel 6 millió embert öl meg a világon, ebből 600 ezer nemdohányzó a passzív dohányzás következtében hal meg. A WHO Európai Régiójában a legmagasabb a világon a dohányzás prevalenciája 35%, és ez minden évben 1,6 millió áldozatot követel. Ha nem cselekszünk, ez a járvány évente globálisan több mint 8 millió embert fog megölni 2030‐ig - áll a WHO Magyarországi Irodájának világnapi közleményében.

Magyarországon a lakosság 29%‐a dohányzik, 27,6% naponta rágyújt. A tüdőrákban elhunytak számát tekintve Magyarország
világelső, ennek a betegségnek a 90%‐a a dohányzás számlájára írandó. A dohányipar bátorítja a dohányosokat szokásuk fenntartásában, csökkenti a leszokási hajlandóságot, valamint ösztönzi a fiatalokat a rászokásra. Világszerte a fiatalok 78%‐a van rendszeresen kitéve valamilyen dohányreklámnak és 5‐ször nagyobb valószínűséggel kínálják meg őket ingyen dohánytermékkel, mint egy felnőttet. A reklámozás, a promóció és a szponzorálás elfogadottá teszi a dohánytermékek használatát és gátolja azokat a kezdeményezéseket, amelyek a dohányzás káros hatásainak megismertetését űzték ki célul. Éppen ezért a szabályozásnak teljes körűnek kell lennie: a részleges tiltás kis hatású vagy teljesen hatástalan, csakúgy mint az önkéntes alapú megszorítások.

A WHO Dohányzás‐ellenőrzési Keretegyezmény (FCTC) 13. cikke a dohánytermékek reklámozásának, promóciójának és szponzorálásának átfogó tilalmát sürgette azokban az országokban, amelyek ratifikálták a megállapodást, mint például Magyarország 2004‐ben, és előírta a belépést követő 5 éven belül annak megvalósítását. Az ehhez kapcsolódó irányelvet a WHO FCTC Részes Felek 3. konferenciája (COP 3) fogadta el 2008‐ban. Annak ellenére, hogy a teljes körű tiltás hatásos, sajnos 2010‐ben a föld népességének csak 6%‐át védte a dohányipar kártékony reklámjai, promóciói és szponzorálásai ellen ilyen szabályozás. A dohánytermékek reklámozásának tilalmáról szóló európai uniós irányelv az Európai Parlament és Tanács 2003/33/EK irányelve is az idén 10 éves.

A magyarországi szabályozás az EU‐WHO ajánlásaival is szigorú és együtt eredményes. Magyarországon tilos a dohánytermékek közvetlen és közvetett reklámja. Ez alól csak a dohánytermékek forgalmazóinak szóló szakmai célú reklámok képeznek kivételt. Az előírások hazánkban a szponzorációs tevékenységet is tiltják. A dohánytermék internetes forgalmazása esetén a weboldal nem minősül a dohánytermék eladási helyének, így ott is tilos dohányterméket reklámozni. Magyarország komoly eredményeket ért el a dohányzás visszaszorításában a közforgalmú intézményekre vonatkozó tiltással, a nemdohányzók védelméről szóló törvény 2012.01.01‐től hatályba lépett módosításával is.


2012. január 1. és 2013. április 30. között a népegészségügyi szakigazgatási szevek munkatársai 57 ezer ellenőzét végeztek országszerte, ebből 3 ezret munkaidőn túl. A szabálytalanságok miatt kiszabott bírságok összege közel 18 millió forint. Szintén komoly sikerként értékelhető, hogy a „képekkel kombinált egészségvédő figyelmeztetések" bevezetésre kerültek a dohánytermékek csomagolásán, így gátat vetve a dohányiparnak a termékek csomagolásában rejlő lehetőségek kihasználásának. A képes figyelmeztetések elrettentő hatása a fiataloknál jelentős, és összességében eredményesebb az egészséggel összefüggő kommunikációban, mint a csak szöveget tartalmazó figyelmeztetések.

Fontos kiemelni, hogy az intézkedést a magyar lakosság közel négyötöde támogatja. További eredmény, hogy 2013. január 1‐jétől csak képekkel, illetve illusztrációkkal kombinált figyelmeztetésekkel ellátott dohánytermék forgalmazható Magyarországon. A 42 figyelmeztetés közül 6 tartalmazza a leszokást segítő honlapcímet és telefonszámot (www.leteszemacigit.hu, 06 40 200 493) is.

Díj a dohányzás elleni harcért
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) minden évben a Dohányzásmentes Világnap alkalmából Díjat adományoz gondos mérlegelést követően olyan személyeknek és / vagy szervezeteknek, akik a dohányzás visszaszorítása érdekében kiemelkedő teljesítményt nyújtottak. A Díj a globális dohányzás‐járvány elleni harcban elért nemzetközi eredményeket, valamint a dohányzás ellenőrzésre vonatkozó kezdeményezések és politikák előmozdítását ismeri el. A Díjat olyan személyek és intézmények kapják meg, akiket a dohányzás‐isszaszorítása érdekében végzett tevékenységük, hosszú távú elkötelezettségük illetve az gészségfejlesztés, kutatás terén tanúsított munkájuk, támogatásuk alapján választanak ki.

2013-ban a Dohányzásmentes Világnap alkalmából átadásra kerülő Díjat más prominens nemzetközi személyiségek mellett Dr. Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke kapta meg a magyar dohányzás‐ellenőrzési szakpolitika teljesítményének elismeréseként.

Annak ellenére, hogy Magyarország 2004‐ben ratifikálta a WHO Dohányzás‐ellenőrzési Keretegyezményt (WHO FCTC), a megállapodásban illetve az irányelvekben rögzített előírások betartására irányuló több kísérlet kudarcba fulladt, többek között a dohányipari szereplők hatékony fellépése miatt. Dr. Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnökének elkötelezettsége fontos szerepet játszott ennek a tendenciának a megszakításában, és biztosította, hogy a dohányzás visszaszorítását szolgáló intézkedések a kormány prioritásai között szerepeljenek.

A Miniszterelnök határozott támogatást nyújtott az Emberi Erőforrások Minisztériumának a keretegyezményben vállalt kötelezettségek teljesítéséhez beleértve a hatályos jogszabályok módosítását is. Ennek a támogatásnak köszönhetően egy intenzív parlamenti vitát követően 2011 áprilisában elfogadták az 1999. évi XLII. A nemdohányzók védelméről és a dohánytermékek fogyasztásának, forgalmazásának egyes szabályairól szóló törvény módosítását, betiltva a dohányzást minden zárt légterű nyilvános helyen, valamint egyes nyílt légterű helyeken is. Ezzel Magyarország kiemelkedő eredményt ért el a dohányzás‐ellenőrzés területén.

A Miniszterelnök úr továbbra is aktívan támogatja a Kormányzat erőfeszítéseit az új törvény végrehajtásában és monitorozásában, például támogatást nyújtva a különböző lakossági és ifjúsági felmérésekhez. Ezen túlmenően, határozottan támogatta a dohánytermékekre vonatkozó jövedéki adó jelentős emelését, valamint a dohánytermékek értékesítésének és forgalmazásának szabályozását és a dohányterméken feltüntetett képekkel s illusztrációkkal kombinált figyelmeztetések bevezetését.

Szócska: az államtitkárság foglalkozni fog a szórakozóhelyek közelében élők védelmével. Részletek

További tények és adatok