Nyilvántartás híján késik az egészségügyiek hazatelepülését segítő jogszabály módosítása.
Bár tavasz végére ígérték, ám még mindig nem készült el a külföldi egészségügyi dolgozók visszatérésének elősegítése érdekében az orvosok és szakdolgozók továbbképzéséről szóló jogszabály módosítása – amely március óta folyik. A késés okát az egészségügyi szakállamtitkárság azzal indokolta, hogy a szakdolgozók esetében jelentős módosítások történtek a továbbképzés rendszerében, s ezek a szakmai tartalom kialakítását, valamint a jogszabály-módosítás előkészítési folyamatát meghosszabbították. Az orvosok esetében ugyanakkor jelentős változások nem következtek be.
A jogszabályok közigazgatási egyeztetése jelenleg lezárult (a két jogszabályi módosítás az azonos tárgyra tekintettel párhuzamosan folyik). A szakdolgozói továbbképzések esetében is szükséges megteremteni az orvosokhoz és gyógyszerészekhez hasonló nyilvántartási rendszert. Ennek az informatikai, pénzügyi, megvalósítási feltételeiről egyeztet jelenleg az ágazat, mindez befolyásolja a jogszabály hatályba lépését.
Bár tömeges hazatelepülés nem várható, ám egy világosabb, egyszerűbb jogszabály javíthat az egyre rosszabb humánerőforrás helyzeten. A jogszabály módosítása eredményeként ugyanis a korábbiakhoz képest fokozottabb mértékben ismernék el a külföldi tevékenységet.
Például, ha a külföldi országban elméleti és gyakorlati továbbképzési kötelezettség is van és az egészségügyi dolgozó mindkettőt teljesítette, ezt úgy ismernék el, mintha ezeket Magyarországon, a hazai továbbképzési kötelezettség keretében teljesítette volna.
Amennyiben a külföldi országban nincs elméleti továbbképzés, a gyakorlati tevékenység igazolásával, valamint a kötelező elméleti továbbképzés hazai elvégzésével a továbbképzési időszak elfogadottá válna. Ennek eredményeként a külföldön dolgozó egészségügyi szakember hazatérése után könnyebben vissza tudna kapcsolódni az ellátórendszerbe, a szükséges továbbképzési pontjainak megszerzéséig nem kellene felügyelet mellett egészségügyi tevékenységet végeznie.
Mint emlékezetes, az akadályozó jogszabályi környezetre, a végtelen bürokráciára egy Svédországban dolgozó, fiatal magyar radiológus házaspár hazatelepülési kálváriája világított rá ez év február elején. Ma még fél évig is eltart a hatósági engedélyek megszerzése, ráadásul a szabályok ellentmondásosak, és nem megfelelően vagy egyáltalán nem ismerik el például a Nyugat-Európában végzett szakmai továbbképzéseket.