Jávor: a Széll Kálmán Terv felsőoktatást érintő megállapításai sok helyen sértőek.
A Nemzeti Erőforrás Minisztérium szociálpolitikáért felelős helyettes államtitkára szerint várhatóan ősszel fogadják el a nemzeti szociálpolitikai koncepciót, amelynek fontos eleme, hogy 2013-tól minden szociális ellátásra kapott pénzt feladatorientáltan utalnak ki az eddigi normatív alapú támogatás helyett.
Nyitrai Imre a Debreceni Egyetemen (DE) szerdán kezdődött IX. mentálhigiénés nyári kollégiumon tartott előadásában arról is beszélt, hogy a jelenleg is szolgáltató szervezetek - különösen amelyek magas színvonalon végzik munkájukat - gyorsított elbírálásban részesülnek és kevesebb adminisztrációval számolhatnak a működési támogatás pályázatainál, amelyeket hamarosan kiír a minisztérium.
Mint elmondta, az elmúlt hároméves periódusban öt területen osztották el a forrásokat feladatokra fókuszálva, s az idén ez további kettővel egészül ki, míg 2013-tól az összes, mintegy harminc terület az új rendszer szerint pályázhat majd.
A kétnapos tanácskozást megnyitó Jávor András, a DE rektorhelyettese a felsőoktatási változásokról szólt. Meglátása szerint a Széll Kálmán Terv felsőoktatást érintő megállapításai "sok helyen sértőek". Mint kifejtette: nem tud egyetérteni azzal, hogy a felsőoktatás jelenleg nem értékteremtő, illetve, hogy jelenleg a diplomások mintegy fele "felesleges és használhatatlan" diplomával rendelkezik. Úgy fogalmazott: ha a felsőoktatási keretszám 53 ezerről 34 ezerre csökken, akkor a Debreceni Egyetemen is "lesznek véráldozatok" a minőség javulása mellett.
Mindezekkel együtt - folytatta - optimisták a jövőt illetően, hiszen tavaly a Debreceni Egyetemen folytatta tanulmányait a legtöbb hallgató, mintegy 33 ezer. Az idei évben már a pótfelvételik előtt átlépték a 10 ezres létszámot az intézménybe újonnan kerülő hallgatóknál - mondta a rektorhelyettes, hangsúlyozva a jelentkezők magas átlagpontszámát.