Aktualitásokat, jövőképet és megoldandó feladatokat összesít a XXII. Magyarországi Egészségügyi Napok október elején. Molnár Attilával, az EGVE elnökével beszélgettünk.
– Elnök úr, miről szól majd idén az október 7-9. között Debrecenben megrendezésre kerülő XXII. Magyarországi Egészségügyi Napok?
– A 22-es szám mindenki számára azt mutatja, hogy az EGVE őszi kongresszusának nagyon komoly hagyományai vannak. Bár az Egészségügyi Gazdasági Vezetői Egyesülete szervezi a rendezvényt, a kezdetek óta nem csak a gazdasági-műszaki terület, hanem a kórházigazgatók és ágazatirányítás meghatározó őszi eseménye a Magyarországi Egészségügyi Napok. Az idei kongresszus mottója: „Dicsőséges múlt és sejtelmes jövő". Amikor terveztük a programot, nem is gondoltuk, hogy ez ennyire aktuális lesz.
– Pedig akár lehetett volna erre fogadni is. Az egészségügy változékonysága nem meglepő.
– Valóban, mindig azt gondoltuk, hogy nem lesz rosszabb, aztán kiderült, hogy mégis van bizonytalanabb... Jövőnk sejtelmességén úgy szeretnénk javítani, hogy összesítjük az aktualitásokat, jövőképet és a megoldandó feladatokat, ezzel is segítve az egészségügy fejlesztését.
– Mi a legnagyobb probléma?
– Az elmúlt öt évben a köz- és államigazgatásban dolgozó területeket mind érintette a bérrendezés, amelyből egyedül a kórházakban dolgozó gazdasági-műszaki szakemberek maradtak ki, konzekvens módon. Ezért ezzel a problematikával idei kongresszusunkon is kiemelten foglalkozunk. Az elmúlt év eseményeit két hagyományosnak számító előadónkkal foglaljuk össze. Gazda István a tudományos világ helyzetéről ad összefoglalót, különös tekintettel a labordiagnosztikára, idei fókusztémánkra koncentrálva, Kovács Árpád pedig a nemzetközi összefüggéseket is feltárva vizsgálja és elemzi a magyar egészségügy gazdálkodási és finanszírozási környezetét, valamint lehetőségeit.
– Mitől sejtelmes a jövő?
– Friss gondolkodású előadónkkal, Meskó Bertalannal pontosan ezt a témát járjuk majd körbe. A jövő egészségügyének vízióját fogja felvázolni, a tőle megszokott professzionális stílusban. De szeretnénk valamilyen mértékben irányítani is a sejtelmes jövőt: az EGVE szakértői készítenek a kongresszusra egy olyan stratégiai javaslatot, amelyben összefoglaljuk, hogy mi hogyan látjuk a magyar egészségügy jövőjét, és milyen lehetőségeink vannak a rendszer korszerűsítésére.
– Miért a labordiagnosztikát választották fókusztémának?
– Tavaly nagy sikert ért el a képalkotó diagnosztikai blokk, ezért döntöttünk úgy, hogy idén a labordiagnosztikával folytatjuk. Szeretnénk évről-évre fókuszba helyezni azokat a szakmai és kórház működtetési területeket, amelyek fontosak számunkra. Idén a Magyar Labordiagnosztikai Társaság vezetésével közös szervezésben szeretnénk áttekinteni a labordiagnosztika itthoni helyzetét, és azt szeretnénk elérni, hogy a labordiagnosztikai fejlesztések és jövőkép tekintetében létrehozzunk egy konszenzusos szakmai anyagot, amely a legfontosabb érintettek véleményét korrekt módon magába foglalja.
– Lesz nemzetközi kitekintés is?
– Az Európai Kórházigazgatók Egyesülete (EAHM) főtitkára, a belga Willy Heuschen lesz konferenciánk vendége, aki áttekintést ad az egyesület tevékenységéről, legfontosabb célkitűzéseiről, stratégiaalkotási törekvéseiről. Reményeim szerint segítségével átláthatjuk azokat a folyamatokat, amelyek az európai egészségügyi rendszerekben és kórházügyben zajlik. Ez a határokon átnyúló egészségügyi ellátás kapcsán is nagyon fontos a magyar intézmények számára.
– Az aktualitások milyen mértékben szivárognak be a konferencia színpadára?
– A napi aktualitásokat, legyen szó akár a migrációról, akár a menekültkérdésről, nem tudjuk megkerülni. Ezekről a kérdésekről Paller Judit országos tisztifőorvos fog előadást tartani. Ugyanígy foglalkozunk az Állami Egészségügyi Ellátó Központ és a gazdasági-műszaki terület együttműködésével, hiszen világosan látjuk: az ÁEEK tevékenységének input oldalát a gazdasági-műszaki területen dolgozó kollégák biztosítják a központ számára, ezért fontos, hogy kapcsolatunk élő, naprakész és operatív legyen.
Nem mehetünk el amellett, hogy az elmúlt időszakban a gazdasági-műszaki terület terhelése többszörösére növekedett, ami nyilvánvaló humánpolitikai krízist jelent a szakterület számára. Jelenleg is folyik a felmérésünk a gazdasági-műszaki területen dolgozó vezetők kiégéséről és a műszaki terület szakemberállományáról, amelynek eredményeit a konferencián hozzuk majd nyilvánosságra. A szakmai program pénteken hagyományosan az Egészségügyért Felelős Államtitkárság magas rangú képviselőjének előadásával és fórumával fejeződik be.
– Ön már tudja, ki lesz az új egészségügyi államtitkár?
– Még nem tudom, de az EGVE Kongresszusra szeretettel várjuk. Biztos vagyok abban, hogy bárki is lesz az egészségügyi államtitkár, azt a hagyományt, hogy az ágazat szakmai vezetése a Magyarországi Egészségügyi Napokon a lehető legmagasabb szinten képviselteti magát, nem fogja megtörni, hiszen ez lesz az első olyan rendezvény, ahol az új államtitkár találkozhat majd kollégáival.
A konferenciára ide kattintva lehet jelentkezni