• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Otthon mossák munkaruhájukat a mentők

Egészségpolitika Forrás: MTI

Munkajogi és szociális érdekeket képvisel a mentősök új szakszervezete.

Elsősorban munkajogi és szociális érdekeket fog képviselni a mentősök újonnan létrejött szakszervezete – mondta el Kuspér Zsolt, az újonnan alakult Magyarországi Mentődolgozók Szövetségének elnöke a 180 percben. A közhasznú szervezetként létrejött szövetség alapításának oka, hogy a mentősök elégedetlenek akut gondjaik megoldatlanságával. Az hogy otthon kényszerülnek mosni a munkaruhájukat, szerintük csak egy, és nem is a legégetőbb problémájuk. Elmaradt pótlékuk kifizetése érdekében munkaügyi bírósághoz fordulnak.

Kuspér Zsolt szerint az Országos Mentőszolgálat régebb óta működő másik szakszervezete nem képviseli kellőképpen a dolgozókat. A mentősök ugyan fizetik a tagdíjat, de nem látják, hogy bármit is tennének az érdekükben, ezért mondják, hogy a régi szakszervezet abszolút függésben van a munkáltatótól. Az új szakszervezet számára jelenleg az a legfontosabb, hogy a dolgozók hozzájussanak a törvényben előírt, de a mentőszolgálat által forráshiányra hivatkozva visszatartott egészségkárosodási kockázati pótlékhoz, ami havi 20 ezer forint.

„Az Országos Mentőszolgálat azt mondja jelen pillanatban, hogy ez a költségvetésébe nem fér bele, ő ezt nem tudja kifizetni. Azoknál az embereknél, akik havonta 90 ezer forintot keresnek, 20 ezer forint nagyon-nagyon sok pénz. Ezt mindenféleképpen szeretnénk munkaügyi bíróságra vinni" – mondta Kuspér Zsolt. Az új szakszervezet azt akarja elérni, hogy az elmaradt összeget öt évre visszamenőleg kamatostul kapják meg a mentősök, a bíróság pedig a jövőre nézve kötelezze a munkáltatót a pótlék rendszeres folyósítására.

Nem megoldott a mentődolgozók egészségügyi ellátása sem. Régen volt mentőkórház, ma már nincs. A rendőrök, a tűzoltók, a MÁV-dolgozók részére van ilyen intézmény, ők az Állami Egészségügyi Központba mehetnek. A mentősöknek hivatalosan nincs ilyen lehetőségük, miközben minden nap találkoznak olyan betegségekkel, amelyek kimutatásához folyamatos szűrésre lenne szükség. Az is probléma, hogy jelenleg minden mentődolgozó otthon kell, hogy tisztítsa a munkaruháját, ugyanabban a gépben, amelyben a családja például a fehérneműjét mossa. A betegektől elkapható fertőzések így már nemcsak a mentősöket fenyegetik.

A szakszervezeti vezető hozzátette, első lépésként tárgyalást kezdenek a mentőszolgálat vezetőségével, aztán „mennek tovább" a minisztériumba. „Addig fogunk menni, amíg el nem tudjuk érni azt, hogy valójában a mentő, mint hivatás, az tényleg odakerüljön, ahová tartozik"

Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője a 180 percben azt mondta, az új szakszervezetnek talán a mentőszolgálat megkeresésével és nem a médiában való megjelenéssel kellett volna kezdenie működését, mert akkor bizonyára lett volna mód beszélgetni, és pár információt átadni a számukra. Így azonban a munkaadó a médiából értesült az érdekképviselt megalakulásáról.