Palkovics László, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) oktatásért felelős államtitkára a Debreceni Egyetem (DE) vasárnapi tanévnyitó ünnepségén kijelentette: "az orvosképzés fejlesztése ugyanúgy közös társadalmi ügyünk, mint ahogyan a teljes hazai felsőoktatás fokozatváltása, magasabb minőségre és teljesítményre való kapcsolása".
Az államtitkár szerint az orvosképzés mindig is az egyik sikerágazata volt a hazai felsőoktatásnak, s a magyar szakemberek külföldi tevékenysége jól mutatja, hogy a magyar orvosképzés nemzetközi szinten is kiváló.
Ugyanakkor "jelenleg azzal a ténnyel szembesülünk a magyarországi orvosképzés kapcsán, hogy a külföldi hallgatók az elméleti képzést követően elhagyják a hazai egyetemeket, és a képzést más egyetemen folytatják" - mondta Palkovics László, hozzátéve: ezen a tendencián változtatni kell egyrészt infrastruktúra-fejlesztéssel, bővítéssel, korszerűsítéssel, másrészt pedig az egyetemhez tartozó, az egyetem szakmai irányítása alatt álló intézménytípus létrehozásával.
Kiemelten fontos elemnek nevezte a képzési és kutatási kapacitások, és a finanszírozási szint lényeges növelését is.
"Ezzel a lépéssel nem csupán a magyar egészségügy szakemberigényét biztosítjuk valamennyi szükséges területen (...), hanem négy év alatt további, közel kétezer orvostanhallgatót tudnánk a hazai egyetemeinkre vonzani, amely évente közel hatmilliárd forint plusz bevételt jelentene az érintett felsőoktatási intézményeknek" - magyarázta az oktatási államtitkár.
Palkovics László kilátásba helyezte, hogy az orvosképzéssel foglalkozó egyetemek szakmai irányítása alá kerülhet több egészségügyi ellátó intézmény is, s külön ecsetelte az egyetemi, illetve a gyakorló kórházak egymástól eltérő feladatait.
Az oktatási államtitkár a Debreceni Egyetemet az ország egyik legtekintélyesebb egyetemének nevezte, amely kiválóan teljesíti küldetését: azon túl, hogy Magyarország meghatározó szellemi központja, kutatóegyetemként részt vállal a versenyszféra, az üzleti élet, a helyi önkormányzat, valamint az ország társadalmi-gazdasági életében is - mondta Palkovics László.
Kósa Lajos, a Fidesz országgyűlési frakciójának vezetője a tanévnyitón elismerte: a fejlesztési törekvéseket ugyan kísérik intézményi viták, de - mint fogalmazott - ellen fognak állni minden olyan törekvésnek, amely a különféle szakmai vitákat hatalmi eszközökkel akarja eldönteni.
A kormánypárti politikus az orvosképzésről szólva egyaránt jól bevált formának nevezte a szakegyetemi - Semmelweis Egyetem - és az universitas-típusú - vidéki egyetemek - képzést, kiemelve, hogy mindkét képzési formának hagyománya és helye van a magyar orvosképzésben.
Kósa Lajos is kitért az "egyetemi kórházi státus" őszi bevezetésére, ami Debrecenben azt jelenti, hogy a helyi Kenézy Gyula kórház fenntartója, sőt tulajdonosa is a Debreceni Egyetem lesz.
Komolay Szabolcs (Fidesz-KDNP), Debrecen alpolgármestere arra biztatta az új elsőéveseket, hogy tanulmányaik befejezése után is maradjanak Debrecenben, ahol munkahelyet és versenyképes jövedelmet kínálnak számukra.
Szilvássy Zoltán rektor tanévnyitó beszédében bejelentette: alap- és mesterszakon, PhD-képzésben, angol nyelvű oktatásban és felsőoktatási szakképzésben több mint nyolcezer elsőéves, így összességében csaknem harmincezer, köztük több mint négyezer külföldi hallgató kezdi meg a 2016/17-es tanévet a Debreceni Egyetemen.
A DE tanévnyitóján az egyetem legmagasabb kitüntetésével a DE Civis honoris causa díszpolgárává fogadták Rudolf Schuster volt szlovák köztársasági elnököt.
(Nyitó képünkön: az elsőéves hallgatók fogadalomtétele a Debreceni Egyetem tanévnyitó szenátusi ülésén a Főnix Csarnokban 2016. szeptember 11-én. MTI Fotó: Czeglédi Zsolt)