• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Pályázatok fogyatékkal élőket támogatóknak

Egészségpolitika Forrás: MTI

Három pályázatot hirdettek meg a fogyatékossággal élőket segítő szervezeteknek, 1összesen 50 milliós értékben.

Három pályázatot hirdetett az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) az otthonukban fogyatékossággal élő embereket segítő civil szervezeteknek - közölte az Emmi szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára pénteken Budapesten, sajtótájékoztatón. Czibere Károly a VIII. kerületben található, fogyatékossággal élők által működtetett Nem Adom Fel Cafe & Barban közölte, a felhívásokkal a felnőttkorban látássérültté vált emberek elemi rehabilitációját, segítő és terápiás kutyák kiképzését, valamint a fogyatékossággal élők családjának információt nyújtó szervezeteket támogatják összesen mintegy 150 millió forint értékben.

Elmondta, az elemi rehabilitációs szolgáltatások a felnőttkorban látássérültté vált embereket támogatják az olyan alapvető dolgok "újratanulásában", mint az utcai tájékozódás, a munkakeresés vagy a konyha használata. Erre a célra 100 millió forintos keret áll most rendelkezésre.

A segítő kutyák - nemcsak vakvezető, hanem például mozgáskorlátozottakat segítő, rohamokat jelző állatok - kiképzését 25 millió forinttal támogatják - tette hozzá.

Az úgynevezett szülősegítő szolgáltatások támogatására pedig 20 millió forint áll rendelkezésre. Erre olyan kisebb szervezetek, egyesületek, alapítványok pályázhatnak, amelyek fogyatékosságtípus szerint gyűjtik össze az érintetteket, és a hozzátartozóknak tájékoztatást nyújtanak, segítenek a jogérvényesítésben és különböző ügyek intézésében - mondta Czibere Károly.

Kitért arra is, hogy a csütörtökön elfogadott, jövő évi költségvetésben mindhárom terület támogatási összegét emelték, így 2018-ban a terápiás kutyák kiképzésére már 45 millió, a szülősegítő szolgáltatásokra 30 millió, az elemi rehabilitációra pedig 120 millió forint jut majd.

Az államtitkár kiemelte, az otthonukban fogyatékossággal élő emberek számára is meg kell teremteni az integráció lehetőségét, hogy hozzáférjenek az alapvető szolgáltatásokhoz, és ne maradjanak magukra a problémáikkal, ne éljenek izoláltan.

Mányik Richárd, a NEO Magyar Segítőkutya Egyesület elnöke arról beszélt, hogy a segítő-terápiás állatok nemcsak fizikailag, hanem lelkileg is tudnak segíteni a fogyatékossággal élőknek, mivel általában "nagy látványosság", ha megjelenik egy kerekesszékes, de a kutyák segítenek feloldani a feszültséget és ledönteni a tabukat az emberek között.

A sajtótájékoztató után a kerekesszékes Mányik Richárd bemutatót tartott kutyájával. Az újságírók láthatták, hogyan hoz oda az állat bizonyos tárgyakat a gazdájának, segít levenni egyes ruhadarabokat, valamint felvenni a leejtett kulcscsomót vagy aprópénzt.

A pályázatok kiírásával és lefolytatásával az Emmi a Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közhasznú Nonprofit Kft.-t bízta meg. További információk itt találhatók.