Pályázati felhívás a szenvedélybetegségek megelőzésében résztvevő szakembereknek.
Megjelent a Célzott prevenciós programok a szenvedélybetegségek megelőzése érdekében című pályázati felhívás, amely minden eddiginél nagyobb, több mint hárommilliárd forint keretösszegű fejlesztési forrást biztosít a következő évekre, elsősorban azon szociális szakemberek számára, akik aktív szerepet vállalnak a prevenció területén - tájékoztatta az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) szerdán az MTI-t.
A pályázatokat november 15-től 2018. január 15-ig lehet benyújtani.
Azt írták: a koordinációs testületek összehívásával folytatódott a szakmai egyeztetés és a kábítószer ellenes intézkedések megvitatása. Nyitrai Imre, az Emmi szociálpolitikáért felelős helyettes államtitkára a Kábítószerügyi Koordinációs Tárcaközi Bizottság és Kábítószerügyi Tanács ülésén elmondta: a drog-prevenciót célzó, 210 millió forint összegben meghirdetett nyilvános pályázat mellett további két pályázati kategória meghirdetését tervezik a felépülést segítő programok előmozdítása, valamint a Kábítószerügyi Egyeztető Fórumok működésének támogatása céljából.
A szakmai egyeztetésen kiemelt téma volt a gyermek-ifjúsági addiktológiai ellátás fejlesztése, valamint az új pszichoaktív anyagok szabályozása is. Utóbbi kapcsán az Emmi kiemelte: a szabályozás fő eleme, hogy az új anyagoknál "jóval alacsonyabb szintre kerülhet" a büntetési határ, így az Emmi szerint "elrettentéssel is" fékezhetnék az "új, gyilkos szerek terjedését".
Nyitrai Imre megerősítette, hogy hamarosan lezárul az első, célzott a telepi droghasználat helyzetét feltáró kutatás, amely a megelőzésért felelős szakemberek munkáját segítheti.
Az egyeztetésen az Emmi államtitkára a szakma képviselőit tájékoztatta arról, hogy a kormány elfogadta a Nemzeti Drogellenes Stratégia 2017-2018. évekre vonatkozó szakpolitikai programjáról szóló előterjesztést. Ennek nyomán a kormány 2017-ben az idei évi költségvetési forrásokon túl, 318 millió forint többletforrást biztosít a szakpolitikai programban szereplő feladatok megvalósítására, még 2018-ban 518,9 millió forint költségvetési forrást biztosít a drogellenes intézkedésekre. Ennek kapcsán az Emmi megjegyezte: "az elmúlt években folyamatosan emelkedett a drogmegelőzésre, a drogellenes küzdelemre fordított költségvetési forrás".