Az igénylők 78 százaléka kapta meg az őszi szünet kezdetéig a méhnyakrák elleni védőoltást.
2014. szeptember 15-ig kellett nyilatkozniuk a szülőknek arról, hogy a 7. osztályba járó leánygyermekük számára kérik-e az önkéntes, térítésmentes méhnyakrák elleni védőoltást. A visszaérkezett nyilatkozatok alapján az érintettek túlnyomó többsége jelezte, hogy élni kíván a lehetőséggel, továbbá az is kiderült, hogy a jogosultak körülbelül 4 százaléka már korábban megkapta a HPV elleni védőoltást. Az Országos Epidemiológiai Központhoz október végéig beérkezett előzetes jelentések alapján az igénylők 78 százaléka kapta meg az őszi szünet kezdetéig a méhnyakrák elleni védőoltást - írta közleményében az ÁNTSZ.
Akadtak azonban olyan szülők is, akiktől valamilyen ok miatt nem érkezett nyilatkozat. Számukra biztosított most egy utolsó lehetőség arra, hogy ezt pótolják.
Az ÁNTSZ arra kéri azokat a szülőket, akik szeptemberben úgy nyilatkoztak, hogy nem igénylik a 7. osztályba járó, 12. életévét betöltött lányuk számára a térítésmentes védőoltást, gondolják át döntésüket. Mérlegeljék azokat az érveket, amelyek az egészség védelme, a betegség megelőzése mellett szólnak. A méhnyakrák elleni oltás lehetőséget ad a szülők számára, hogy nagy eséllyel megvédjék lányukat egy daganatos megbetegedéstől. Ha valakinek kétségei vannak, akkor beszélgessen el a HPV-ről és a méhnyakrákról az iskolavédőnővel vagy az iskolaorvossal. Érdemes áttanulmányozni a www.antsz.hu/hpv oldalon és a www.antsz.hu/oltasbiztonsag oldalakon található információkat is.
A szülői nyilatkozat leadásának határideje 2014. november 12.
A nyilatkozatokat most is az iskolai védőnőkhöz kell visszajuttatni és az új igényként felmerült HPV elleni oltásokat is iskolai kampányoltás keretében kell megszervezni. A második oltási kampány során a területi védőnők az iskolavédőnőkkel együtt mindent megtesznek annak érdekében, hogy elérjék azokat is, akik kedvezőtlen társadalmi-gazdasági helyzetben élnek, hátrányos helyzetűek, esetleg nem járnak rendszeresen iskolába.
A HPV a humán papillomavírus nevének rövidítése. Több mint száz típusa van, és ismereteink szerint ezek közül legalább 13 okozhat méhnyakrákot. A méhnyakrákok mintegy 70 százalékáért a HPV-vírusok közül kettő típus, a 16-os és a 18-as tehető felelőssé. A felajánlott önkéntes védőoltás, amelyet az állam térítésmentesen biztosít, ezek ellen véd. Az oltóanyag biztonságos. Az oltás hatására az immunrendszer képes lesz arra, hogy a valódi vírus megjelenése esetén gyorsabban termeljen ellenanyagot ellene. Ezáltal a szervezet képes lesz kivédeni a fertőzést. Fontos hangsúlyozni, hogy a védőoltással járó esetleges kellemetlenség jóval kisebb kockázatot jelent annál, mint amit egy, a védőoltás hiányában esetlegesen kialakuló rákos megbetegedés jelenthet - áll a közleményben.