• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Pótolni kell a hálapénzt, nem büntetni

Egészségpolitika Forrás: MTI

Kórházszövetség: a hálapénz kérdésében ágazati szintű jogértelmezés szükséges.

Magyar Kórházszövetség elnöke szerint nem lehet egy tollvonással büntethetővé tenni a hálapénz adását és elfogadását, ugyanakkor a paraszolvencia kérdésében mindenképpen jogértelmezés szükséges. Velkey György az MTI-nek úgy nyilatkozott, ahhoz, hogy a évtizedek alatt rögzült szokás "kikopjon" a magyar egészségügyi rendszerből, elsősorban sokkal több forrást kell biztosítani az ágazatnak, amivel a paraszolvencia pótolható, de ez nem elégséges feltétel. Tisztázni kell a betegutakat, a szabad orvosválasztás feltételeit és a munkaidőn túli munkavállalás szabályait, mondta el az elnök, miután Rácz Jenő volt elnök hasonóan nyilatkozott az mno-nak.

Valóban két jogszabály "ütközik" egymással, és jelenleg is folyik egy jogértelmezési vita - mondta Velkey György. Az egyik jogértelmezés szerint a hatályos Btk.-ban három évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető, aki gazdálkodó szervezet részére vagy érdekében végzett tevékenységével kapcsolatban jogtalan előnyt kér vagy ennek ígéretét elfogadja. A másik a munka törvénykönyve, amelynek alapján jelenleg is szabályozzák az intézmények a hálapénz kérdését.

A kórházszövetség elnöke, aki egyben a Bethesda Gyermekkórház főigazgatója, úgy vélte, a Btk.-szabályozás nem kifejezetten az orvosi paraszolvenciára megfogalmazott passzus, ezt kell a jogászoknak értelmezni. Az ágazat vezető jogászaival, az államtitkárságot bevonva szeretnék "elérni" a kormányt, hogy értelmezzék az eltéréseket.

"Nem lehet egy tollvonással büntethetővé tenni a hálapénzt, de mindenképpen kell egy jogértelmezést kérni" - fogalmazott az elnök, hozzátéve, minden előzmény, előkészítés nélkül nem lehet büntetni a hálapénz adását és elfogadását.

Velkey György szerint a hálapénz azonnali megszüntetését nem tartja elképzelhetőnek, mert súlyosan veszélyeztetné a betegellátást. A paraszolvencia az ágazat működőképességének fenntartásához ma nélkülözhetetlen - mondta. "Ez baj, hogy így van, de ezt tudomásul kell venni, ha ebből büntetőjogi kategória lenne, akkor ez a rendszer működőképességét veszélyeztetné" - fogalmazott.