• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Presztizsberuházások helyett az alapellátást erősítenék

Egészségpolitika Forrás: MTI

Terveiket százmilliárd forintos költségvetési átcsoportosítással hajtanák végre.

A megelőzésre, illetve az alap- és otthoni ellátás erősítésére koncentrálna az egészségügyben az LMP - közölte az MTI-vel Szilágyi László kedden, hozzátéve: terveiket egy százmilliárd forintos költségvetési átcsoportosítással hajtanák végre.
A jövő évi költségvetés éppen zajló vitája kapcsán nyilatkozó politikus azt mondta, hogy a kormányzat sokat beszél az egészségügy talpra állításáról és az alapellátás megerősítéséről, a tettek viszont azt mutatják, hogy az átalakítás a csúcskórházak "vagyona körül indul". Véleménye szerint ez azt jelenti, hogy a "struktúraátalakítás a vagyonlenyúlással kezdődik".

Eközben a 2012-es költségvetés tervezete, a "nagy szólamokkal szemben", nominálértéken számolva ugyanannyi forrást juttat a háziorvosi rendszerek megerősítésére, mint tavaly - mondta, hozzáfűzve: az úgynevezett praxisalapnak "semmi lenyomata nincsen" a büdzsében, ahogy az ellátásszervező és a betegjogi központok vagy a tervezett Népegészségügyi Intézet forrásait sem találták meg a szövegben.

Arra is felhívta a figyelmet, hogy kevesebb pénz jut majd a házi ápolásra is, pedig az LMP szerint éppen ennek erősítésével lehetne csökkenteni a kórházak túlterheltségét. Míg egy aktív kórházi ágyon ápolt betegre napi hat-hétezer forintot költenek, addig az otthoni ellátást jóval olcsóbban lehetne finanszírozni - érvelt.

Saját, hosszú távú elképzeléseiket ismertetve hangsúlyozta, hogy az LMP a megelőzésre és az alapellátás megerősítésére koncentrálna. "Egészségnöveléssel" és az egészségtudatosság erősítésével oldanák meg, hogy minél kevesebb ember kerüljön be az ellátórendszerbe. Az LMP a rövid távú lépései során mintegy százmilliárd forintot csoportosítana át a büdzsén belül egészségügyi célokra, ebből negyvenmilliárdot bérfejlesztésre szánnának, amellyel reményeik szerint az elvándorlást is csökkenteni lehetne - jelentette ki Szilágyi László.

Elképzeléseiket egy háromkulcsos adórendszerrel, az adójóváírás megtartásával, a tőkejövedelmek fokozottabb adóztatásával, a pazarló adókedvezmények kivezetésével és a "presztízsberuházások leállításával" alapoznák meg - mondta a politikus.