A régió kiemelkedő szereplőjévé válik Magyarország a nemzetközi rákkutatásba a WHO ügynökségének tagjaként.
A korábbinál szélesebb körű nemzetközi együttműködésre nyílik lehetősége Magyarországnak azzal, hogy Prof. Dr. Kásler Miklós miniszter kezdeményezésére csatlakozott az Egészségügyi Világszervezet Nemzetközi Rákkutatási Ügynökségéhez (IARC) - tudatta az Emmi közleményben.
Hazánk már eddig is élen járt a kelet-közép-európai régióban a rákregiszter, az epidemiológia, a szűrés és a kutatás területén, a jövőben azonban olyan tudományos projektek indulhatnak, amelyek az IARC adatbázisát és infrastruktúráját kihasználva nagymértékben segíthetik a magyar onkológusok, kutatók munkáját, valamint a nemzeti népegészségügyi program egyik fő célkitűzését: a daganatos megbetegedések megelőzését. A világszerte több ezer szakembert tömörítő, több mint fél évszázados múltra visszatekintő Nemzetközi Rákkutatási Ügynökség már a 2000-es évek elején elindította a Nemzeti Rákintézetek igazgatóinak találkozóját, amelyen Magyarországot Prof. Dr. Kásler Miklós az Országos Onkológiai Intézet akkori főigazgatója, majd kinevezését követően, mint miniszter rendszeresen képviselt. Az Ügynökség fő célja a daganatos megbetegedések okainak kutatása és nemzetközi koordinálása. Számtalan olyan tudományos munka folyik ugyanis, amely a különböző populációk érintettségét vizsgálja, és nagyon sok ország bevonásával elemzi a hasonlóságokat, illetve a különbségeket - írták.
Dr. Nagy Péter, az Országos Onkológiai Intézet tudományos igazgatója, az IARC tudományos tanácsának magyarországi delegáltja a szakmai megbeszéléseket követően elmondta: a kelet-közép-európai országokban fellelhető betegség okok feltárásban a jövőben kulcsszerepe lehet a magyar szakembereknek, valamint az Országos Onkológiai Intézetben működő Nemzeti Rákregiszternek, amely iránt óriási az érdeklődés, hiszen az egyes daganatféleségekre vonatkozó országos adatok segítségével lehetőség nyílik a régió genetikai és környezeti kockázatainak feltárására.
Mindez nagymértékben hozzájárulhat a rák okainak, korai felismerésének és megelőzésének tanulmányozására annak érdekében, hogy javuljon a magyar emberek egészségi állapota, nőjön az egészségben eltöltött évek száma, és tovább javuljanak a betegek gyógyulási esélyei.