• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Raportra mennek a nagy adósságot felhalmozott kórházak?

Egészségpolitika Szerző:

Keddtől három napon át a szakállamtitkársághoz hivatalos húsz eladósodott intézmény.

Bár korábban 30-40 intézmény esetében tartotta elengedhetetlennek a beavatkozást a GYEMSZI főigazgatója, Török Krisztina, az EGVE mai szakmai fórumán Cserhát Péter helyettes államtitkár egyelőre csak húsz olyan kórházról beszélt, amely kritikus mértékű adósságot halmozott fel. A kórházak menedzsmentjével keddtől kezdődően három napon át tárgyalnak a helyzet kezelésének lehetőségeiről az Arany János utcában. Az érintett intézmények vezetői már megkapták a „behívót", de ennél többet nem tudnak, így egyelőre csak találgatják, mit is várnak tőlük, esetleg újabb intézkedési tervet vagy valami mást.

Mint Cserháti Péter elmondta, minél előbb szeretnék lezárni a tárgyalásokat a húsz kórházzal, ugyanis rajtuk kívül még közel négyszáz egészségügyi szolgáltatót érinthet az adósságkonszolidáció. Ez utóbbiról annyit árult el, hogy szeretnék év vége előtt meglépni a forráselosztást. Sőt: jövőre azt akarják elérni, hogy ne random jellegű legyen a konszolidáció, mert így nincs „pedagógia hatása", hiszen mára kiszámítható gyakorlattá vált az év végi pótlólagos pénzosztás. Szintén 2014-re vonatkozó terv, hogy az OEP monitoring adataiból havonta jussanak pontos adatokhoz az adósságállomány nagyságára vonatkozóan, beleértve a le nem járt tartozást is (ez lapunk becslése szerint biztos, hogy meghaladja a százmilliárd forintot jelenleg). Az ehhez szükséges jogszabályi módosítások előkészítése folyamatban van, jelezte a helyettes államtitkár.

A jövő évi költségvetés kapcsán többek között beszélt arról, hogy jövőre már az év elején rendelkezésre fog állni tízmilliárd forint céltartalék a rendszerben, ám az optimális felhasználására vonatkozó elképzeléseket is ki kell alakítani hozzá.

A régóta igényelt HBCs-validálást jogosnak ismerte el, ám jelezte, hogy ez nem segít a magas progresszivitási szinten gyógyító kórházakon, ezért gondolkodnak valamiféle progresszivitási díjban, amely elismerné a magas szakmai munkát. Ahogy a HBCs, úgy a tvk (teljesítményvolumen-korlát) kapcsán sem mondott konkrétumot, csupán annyit ismert el, hogy az igényeket végig kell gondolni, illetve azt, hogy a járóbeteg-ellátás idei degressziós elszámolása negatív hatást okozott, holott a kórházak tehermentesítése lenne a szakellátás feladata.

Cserháti jelezte: tisztában vannak vele, hogy az elkövetkező időszakban szűken limitált térben tudnak dolgozni a választások közeledte miatt. Úgy vélte, a meglévő ágazati hiányosságok miatt könnyű eszköz lehet az ellenzék számára demagógia, ám óvott annak alkalmazásától, mondván, a rendbetétel annál nehezebb lesz. Beszélt arról is, hogy frusztrálja az ágazat részéről mutatkozó érdektelenség a szűkös apparátussal dolgozó szakállamtitkárságot, s hiányolta a visszajelzéseket az érintettek részéről.

Az EGVE szerint halaszthatatlan a béremelés.