• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Megelőzhető a tragédia: lesben áll a csendes gyilkos

Lapszemle Forrás: sonline.hu

Újra ölhet a csendes gyilkosnak nevezett szén-monoxid.

Szakemberek szerint a fűtési szezon kezdetén közérdek, hogy valamennyi fűtőberendezést időben ellenőrizze a lakosság. Somogyban az utóbbi időben is több súlyos baleset rázta meg a közvéleményt, ám ellenőrzéssel megelőzhető a tragédia. A kéményseprőknél sincs megállás, gond, hogy a somogyi kémények nagyjából felénél tártak fel kisebb-nagyobb hibát – olvasható a sonline.hu portálján.

Jó, ha tudjuk, hogy a fűtőberendezés és a kémény egy rendszert képez – mutatott rá Gaál Attila, a Somogy Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője. A jól megválasztott kémény optimális kiegészítője a fűtőberendezésnek ahhoz, hogy a környezet kímélően, energiatakarékosan, s ami a legfontosabb, biztonságosan működjön. A megfelelő tüzelőanyagon kívül szükség van az égéshez nélkülözhetetlen levegő utánpótlás biztosítására és a keletkezett mérgező füstgázok elvezetésére.

A szóvívő kitért arra is, hogy nagyon fontos a fűtőberendezések átvizsgálása, hogy megtudjuk, hogy az utolsó használat óta nem történt-e károsodás - egyebek mellett korrózió, repedés, samott kiégés -, amely gyújtási veszélyt jelenthet a környezetre vagy mérgező anyagok kiáramlását eredményezheti. Az ellenőrzés során senki ne feledkezzen meg a fűtőberendezés és a kémény közötti kapcsolatot jelentő füstcső rögzítéséről, s tömörség vizsgálatáról.

Ellenőrizzük, hogy a nyíltlángú fűtőberendezésünk működéséhez szükséges folyamatos égési levegő utánpótlás biztosított-e – emelte ki Gaál Attila, hozzátéve azt is, ez utóbbi apró figyelmesség Magyarországon évente 20-30 ember életét mentheti meg a „csendes gyilkosnak" is nevezett szén-monoxid-mérgezéstől.

A szén-monoxid-mérgezésben elhunytak száma évről évre növekszik az egyre „jobb" légmentes zárást biztosító nyílászárók és a körültekintés nélkül beépített konyhai és fürdőszobai szag- és páraelszívók valamint kandallók beépítése miatt – mondta Gaál Attila. Amennyiben a a lakótérben lévő gázkazán nem zárt égésterű úgynevezett turbó kazán, hanem az égéshez szükséges levegőt a lakótérből szívja, soha ne használjunk a működése alatt kültérbe vezetett elszívó ventillátort, kandallót. Ezek képesek a kazán működése során keletkező égéstermékeket, köztük a színtelen, szagtalan, de nagyon kis koncentrációban is mérgező szén-monoxid kéményből a lakótérbe történő visszaszívására – tette hozzá Gaál Attila.

Lényeges, hogy a fűtési szezon kezdetén a kémény és a kazán egyaránt biztonságos állapotban legyen, húzta alá Farkas József, a kaposvári Somogy Kéményseprő-Mester Kft. ügyvezető igazgatója. Csakhogy az általános lakossági elszegényedés ezen a téren is érezteti hatását: az emberek egy része késve, nem helyszínen, hanem csekken rendezi a számlát. Leggyakoribb gond, hogy repedt a kéményajtó, javítani kell a füstcső bekötést, elrepedt a kéményajtó, máshol a padlástérben okoz problémát a vakolathiány. Ezek olyan hiányosságok, amelyek kijavítása után jelentős mértékben javítható a biztonság.

Márpedig erre szükség van, hiszen hazánkban szinte minden évben tragédiák történnek a fűtési szezonban. A közelmúltban Somogyban Kadarkúton és Toponáron fordult elő mérgezéses eset: a szagelszívó által visszaszívott égéstermék okozta a bajt.

Farkas József szerint a háztartásokban ezen kívül több veszélyforrás van, ezek közé sorolta az ablakban lévő levegőbevezető hiányát. Az új szagelszívók beépítésekor pedig előfordulhat, hogy a készülék visszaszívja a gázkéményből az égésterméket, ami mérgezéshez vezethet. Úgy érzem, hogy sikeres volt a katasztrófavédelmi igazgatósággal lefolytatott kampány, mely a szén-monoxid-mérgezés veszélyeire hívta fel a lakosság figyelmét – tette hozzá Farkas József.